Prace związane z zagospodarowaniem Kamienicy Deskurów są na coraz bardziej zaawansowanym etapie. W zrewitalizowanym obiekcie zajdzie się część kulturalna, biznesowa i edukacyjna.
Za rozwój strefy kultury odpowiadać będzie Resursa Obywatelska. W jej najbliższych planach jest m.in. utworzenie stałej wystawy, której roboczy tytuł to „Przemysł, siła miasta”. – “Ma ona w swoim założeniu być biografią przedmiotów i interpretacją dziedzictwa, które będą pokazane przez pryzmat wspomnień. Dookoła kultowych marek i rzeczy codziennego użytku, które były produkowane w naszym mieście zbudujemy przestrzeń sentymentalną, w której pojedyncze eksponaty z ponad sześćdziesięciu przedsiębiorstw służyć będą za kanwę do snucia opowieści o codzienności” – mówi dyrektor Resursy Obywatelskiej Justyna Górska-Streicher. Ponadto powstaną trzy dodatkowe sale przeznaczone do realizacji warsztatów muzealnych i prowadzenia prac badawczych.
Zagospodarowanie kamienicy w szerokim wymiarze
W tym roku Resursa Obywatelska zleci także opracowanie scenariusza stałej wystawy poświęconej powojennej historii Radomia, w tym wydarzeniom Czerwca 76. Ekspozycja będzie zlokalizowana na poziomie -1, władze miasta wystąpią w związku z jej przygotowaniem o fundusze unijne. W tym miejscu latem zaplanowano również wydarzenie kulturalne, przygotowywane we współpracy z Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
W Kamienicy Deskurów znajdą się także pomieszczenia do dyspozycji organizacji pozarządowych. Udostępnione będą sale konferencyjne do szkoleń i prezentacji, sala do warsztatów teatralnych, sala sportowa m.in. do gimnastyki korekcyjnej. Będzie tu również biblioteka społeczna z czytelnią oraz miejscem do spotkań kameralnych, sala do zajęć plastycznych, pomieszczenia komputerowe oraz sala konferencyjna. Zainteresowanie ze strony organizacji pozarządowych na użytkowanie tego miejsca jest bardzo duże.
Projekt zagospodarowania kamienicy Deskurów obejmuje także poddasze, gdzie mają powstać powierzchnie biurowe dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Natomiast patio kamienicy zostanie wykorzystane do organizacji wydarzeń społecznych.
Kamienica Deskurów powstała w latach 20. XIX wieku. Budynek wzniesiono na zlecenie Andrzeja Deskura – byłego wojskowego, odznaczonego Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojskowego Polskiego i Legii Honorowej. Był on także jednym z największych posiadaczy ziemskich w guberni radomskiej. Budynek w XIX śmiało można było nazywać pałacem, stąd obok Domu Deskurów, nazywano go także Pałacem Deskurów.
Źródło: www.radom.pl, retropedia.radom.pl