W tym roku zmienia się formuła wydarzenia – część konkursowa będzie międzynarodowa i przyjmie nazwę „FREEDOM Film Festival”.
Radomski Festiwal otwiera się na coraz szerszą publiczność i stawia na różnorodność. W tym roku odbędzie się po raz piętnasty. W jubileuszowej edycji Ogólnopolskie Spotkania Filmowe „Kameralne Lato” przechodzą transformację – z lokalnego wydarzenia do festiwalu o międzynarodowym charakterze. Organizatorzy podjęli decyzję, że część konkursowa przyjmie w 2022 roku właśnie formułę międzynarodową i będzie odbywać się pod szyldem „Freedom Film Festival”.
Całe wydarzenie odbędzie się w dniach 3-9 lipca 2022 r. w Radomiu, jako integralna część 15. edycji Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO. W programie przewidziano także bogatą ofertę edukacyjną, spotkania z profesjonalistami i liczne propozycje dedykowane branży filmowej.
– „Misją FREEDOM Film Festival będzie stworzenie przestrzeni, w której można rozmawiać o wolności i promować jej idee. Chcemy pokazywać kino, które inspiruje do zrozumienia nie tylko najbliższej nam rzeczywistości, ale również mobilizuje do głębszego spojrzenia na geopolitykę oraz mechanizmy społeczne w globalnym wymiarze” – mówi dyrektor FILMFORUM Maciej Dominiak.
Jak informują organizatorzy tym razem wątki programowe festiwalu skoncentrują się wokół tematyki wolności – rozumianej w różnych aspektach, zderzając ze sobą spojrzenia na to, czym jest wolność w wymiarze osobistym, ale też ogólnospołecznym, artystycznym, narodowym i geopolitycznym.
Freedom Film Festival to trzy, otwarte dla publiczności przeglądy filmowe o charakterze konkursowym:
-
Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w którym mogą wziąć udział filmy krótkometrażowe (do 40 minut) reprezentujące wszelkie formy i gatunki filmowe;
-
Ogólnopolski Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w którym mogą wziąć udział filmy krótkometrażowe (do 40 minut) reprezentujące wszelkie formy i gatunki filmowe, wyprodukowane na terytorium Polski oraz posiadające polskiego producenta lub koproducenta;
-
Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK, w którym mogą wziąć udział krótkie formy filmowe (do 10 minut) zrealizowane przez początkujących filmowców, wymykające się ze standardowej klasyfikacji gatunkowej.
Do konkursów można zgłaszać filmy o dowolnej tematyce. Organizator będzie jednak preferował filmy dotykające zagadnień społecznych, oscylujące wokół szeroko pojętej tematyki wolności. Termin zgłoszenia filmów do każdego z konkursów upływa 16 maja 2022 roku.
Obrazy w dwu pierwszych konkursach ocenią odrębne składy jurorskie, złożone z zawodowych twórców filmowych, twórców telewizyjnych i specjalistów z dziedziny upowszechniania kultury. Natomiast filmy w Konkursie Filmów Odrzutowych HYDE PARK ocenią widzowie – w drodze plebiscytu.
W ramach festiwalu zostaną przyznane następujące nagrody:
– w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych:
-
Grand Prix – PLATYNOWY ŁUCZNIK – nagroda finansowa Prezydenta Miasta Radomia w wysokości 15.000 złotych.
– w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Krótkometrażowych:
-
Grand Prix – ZŁOTY ŁUCZNIK – nagroda finansowa Prezydenta Miasta Radomia w wysokości 10.000 złotych,
-
Nagroda Specjalna im. Krystiana Dulewicza za najlepsze zdjęcia – nagroda finansowa w wysokości 2.000 złotych,
-
Nagroda Specjalna dla filmu o szczególnych walorach społecznych – nagroda finansowa w wysokości 2.000 złotych,
-
Nagroda Publiczności.
– w Konkursie Filmów Odrzutowych HYDE PARK:
-
Grand Prix – nagroda finansowa w wysokości 1.000 złotych.
Szczegółowe informacje o wymogach formalnych konkursów i procedurze zgłoszeniowej znajdują się na stronie wydarzenia (link).
Organizatorzy
Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Projekt współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria. Partnerem programowym wydarzenia jest Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego
w Radomiu.
Partnerami wydarzania są: CINEMAHALL (Ukraina), KINOGRAPHE (Francja) i Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy). Partnerem Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.
Towarzyszące wydarzeniu działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+. Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej (3. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Źródło: Kameralne Lato, radom.pl