Na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Towaroznawstwa Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu opracowano patent innowacyjnej maseczki w formie musu.
Produkty do pielęgnacji twarzy stawianych powinny spełniać kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim ważna jest odpowiednia zdolność nawilżania skóry, wysoka wydajność preparatów, łatwość użytkowania, a także działanie pielęgnacyjne produktu. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom zespół pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Tomasza Wasilewskiego z UTH opracował recepturę i technologię wytwarzania nowoczesnej maseczki do twarzy w niespotykanej na polskim rynku formie musu. Recepturę objęto ochroną patentową.
Maseczka charakteryzuje się lekką konsystencją. Po nałożeniu na powierzchnię skóry odparowuje z niej woda, pozostawiając substancje: odżywcze, lecznicze i stymulujące i regeneracyjne. W przeciwieństwie do tradycyjnych maseczek do twarzy nie tworzy na powierzchni skóry lepkiego i tłustego filmu, a także nie powoduje dyskomfortu w postaci nadmiernego ściągania skóry.
Opracowany produkt może być ciekawą alternatywą dla obecnie stosowanych maseczek pielęgnacyjnych. Innowacyjna forma kosmetyczną oraz pozytywne działanie na skórę może przyciągnąć konsumentów. Produkt podczas aplikacji zmienia konsystencję, ułatwiając rozprowadzanie na powierzchni skóry. Jest wzbogacony w ekstrakt z liści mięty otrzymywany w warunkach nadkrytycznego CO2. Ekstrakt ten jest bogatym źródłem takich składników, jak: kwas askorbinowy, karoten, rutyna, apigenina, betaina, kwas oleanowy i ursulowy, flawonoidy, garbniki, pektyny, goryczki, kwasy organiczne i sole mineralne.
Zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Wasilewskiego swoją działalność naukową skupia wokół zastosowania związków powierzchniowo czynnych w produktach kosmetycznych, chemii gospodarczej i przemysłowej. Prowadzone badania służą opracowywaniu nowych rozwiązań recepturowych, innowacyjnych technologii oraz aplikację nowoczesnych surowców w kosmetykach i produktach chemii gospodarczej. Zespół od lat realizuje projekty badawcze, prowadzi również intensywną współpracę z producentami kosmetyków, produktów chemii gospodarczej i chemii przemysłowej. Efektem tej działalności są książki, rozdziały w międzynarodowych monografiach, liczne publikacje naukowe, patenty oraz zgłoszenia patentowe.
Źródło: UTH Radom