Niedawno ruszyła gminna infolinia pod numerem telefonu (48) 36-20-500 dedykowana szczepieniom przeciwko COVID-19.
Na infolinii można uzyskać wszelkie informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 13.45 i od 14.15 do 19.00. Ponadto Urząd Miasta poinformował, że osoby w znacznym stopniu niepełnosprawne (aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym R lub N lub I grupa) będą miały bezpłatny dowóz do punktów szczepień. Zapisy rozpoczną się 20 stycznia.
Przypomnijmy, że w dniu 15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla seniorów powyżej 80 roku życia. Natomiast od 22 stycznia będą mogły zapisywać się osoby powyżej 70 lat. W późniejszym czasie znane będą terminy rejestracji dla kolejnych grup. Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów ruszą 25 stycznia 2021 r.
Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19?
Na szczepienie można zapisać się na kilka sposobów:
– przez bezpłatną infolinię czynną całą dobę pod numerem 989 (Infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19),
– elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl),
– za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Do umówienia się na szczepienie nie będzie konieczne posiadanie e-skierowania, gdyż wystarczy podanie swoich danych osobowych. Po dokonaniu rezerwacji wizyty przyjdzie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty, także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em. Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania. Nastąpi to w przypadku m.in. osób, które nie mogły się zaszczepić w okresie ważności pierwszego e-skierowania.
Etapy szczepień
Szczepienie przeciwko COVID-19 odbywa się w kilku etapach. Najwcześniej – pod koniec grudnia, ruszył tzw. etap „zero” szczepień. Szczepionkę jako pierwsi mogli przyjąć m.in. pracownicy szpitali, aptek, Domów Pomocy Społecznej czy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, jak również rodzice wcześniaków. Kolejny – pierwszy etap szczepień dedykowany jest dla pensjonariuszy DPS i innych miejsc opieki, seniorów, nauczycieli i służb mundurowych. W drugim etapie szczepionkę przeciwko COVID-19 będą mogły przyjąć osoby poniżej 60. roku z chorobami przewlekłymi i często hospitalizowane. Ponadto wakcynę otrzymają osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa m.in.: pracownicy sektora dostaw wody, gazu, prądu, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii. I wreszcie trzeci etap adresowany do przedsiębiorcy z sektorów zamkniętych w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz osób powyżej 18. roku życia.
Według informacji dostępnych na stronie gov.pl w Radomiu będzie można zaszczepić się przeciwko COVID-19 w 29 miejscach. Pełna lista punktów szczepień w całej Polsce dostępna jest na stronie gov.pl (link).
W poniedziałek 18 stycznia w subregionie radomskim odnotowano 64 nowe przypadki zakażeń koronawirusem, w tym 2 przypadki zgonów. Ogólnie w tym dniu w kraju Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 3271 nowe zakażenia SARS-CoV-2, zmarło 52 chorych.
Źródło: gov.pl, radom.pl