W dniu 16 listopada rozpoczęto procedury odbiorowe przebudowanych odcinków tras krajowych nr 9 i 12. Uruchomienie nowych dróg ułatwi transport nie tylko mieszkańcom miasta, ale także wszystkim kierowcom przejeżdżającym przez Radom tranzytem.
Inwestycja na całej alei Wojska Polskiego, całej ulicy Zwolińskiego i części ulicy Żółkiewskiego rozpoczęła się w 2018 r. Przebudowane odcinki mają łącznie ok. 5,5 km długości. Każda droga posiada obecnie po dwie jezdnie. Jednym z najistotniejszych elementów całej inwestycji było postawienie dwóch nowych wiaduktów nad linią kolejową.
W związku z pracami rozbudowano także inne drogi. Warto w tym kontekście wspomnieć o łącznicy z ulicą Lubelską, równoległych drogach dojazdowych do okolicznych posesji, a także innych trasach, co dało łącznie ok. 15 km nowych jezdni. Drogowcy przebudowali także wloty pobliskich ulic, urządzili przydrożną zieleń, zbudowali zatoki przystankowe z nowymi wiatami oraz ustawili nowe latarnie LED. Powiększono rondo Popiełuszki zmodernizowano rondo na Idalinie oraz odcinek alei Grzecznarowskiego. Piesi i rowerzyści będą mogli skorzystać z ponad 10 km nowych dróg.
Ułatwienie dla kierowców
Poszerzona aleja Wojska Polskiego wraz z innymi arteriami, będącymi częścią inwestycji, z pewnością odciąży centrum miasta od ruchu tranzytowego. Rozbudowane drogi ułatwią transport nie tylko na otwarte w przyszłości lotnisko, ale także na planowane duże wydarzenia. Znamienny w tym kontekście jest fakt, że inwestycja ruszyła po ostatniej edycji pokazów lotniczych Air Show w 2018 r.
Obecnie kierowcy mogą już jeździć po wszystkich nowych trasach, z wyjątkiem odcinka między ul. Lubelską a rondem Popiełuszki. Wszystkie drogi staną się przejezdne po dopuszczeniu do użytku wiaduktów. Nastąpi to najpóźniej w pierwszej połowie grudnia. Koszt inwestycji wyniósł ok 140 mln zł, z czego 93 mln stanowiły środki z budżetu państwa.
Długa historia dwujezdniowej obwodnicy
Obwodnica Radomia ma długą historię. Budowa tzw. obwodnicy rzeszowskiej w Radomiu zaczęła się w sierpniu 1976 r. Pracę rozpoczęto w nietypowy sposób, od środkowego odcinka – między ulicami Odrodzenia a Lubelską. Zgodnie z zapowiedziami obwodnica miała mieć docelowo dwie jezdnie, ale zrealizowano budowę tylko jednej. Trasę oddano w drugiej połowie 1980 r. Jasno z tego wynika, że dopiero po 40 latach obiecana, dwujezdniowa obwodnica wreszcie powstała.
Źródło: mzdik.pl