Radom ma doczekać się pierwsze pełnej naukowej monografii. Po trzydziestu latach starań podjęto działania, które mają zaowocować powstaniem tej publikacji. Za utworzenie monografii ma odpowiadać Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”.
Czterotomowa pełna naukowa monografia poświęcona dziejom Radomia powstanie w ciągu najbliższych pięciu lat. Będzie to pierwsza tego typu obszerna publikacja ukazująca przeszło 800 lat historii miasta. Samorząd Województwa Mazowieckiego planuje przeznaczyć na ten cel ponad 350 tysięcy złotych. Natomiast Radom ma przekazać w ciągu pięciu lat ponad 200 tys. zł. na to przedsięwzięcie, o ile projekt poprą miejscy radni. Projekt uchwały w tej sprawie wkrótce trafi pod obrady Rady Miejskiej, najbliższa sesja tego gremium odbędzie się 29.03.2021. Sfinansowanie monografii ma być wpisane do wieloletniego planu finansowego miasta na lata 2022-2026. O powstaniu takiej publikacji myślano już od lat, jednak na przeszkodzie stawały pieniądze.
Pierwsza pełna monografia naukowa
Radom do tej pory nie doczekał się pełnej monografii naukowej. Tego typu publikacje posiadają takie miasta jak Płock, Sandomierz, czy też znajdujące się regionie radomskim – Białobrzegi. Kilka publikacji dotyczących Radomia już wcześniej powstało. Warto wspomnieć, że w Bibliotece Muzeum im. Jacka Malczewskiego znajduje się „Monografia historyczna miasta Radomia” Jana Lubońskiego. W 1985 r. Radomskie Towarzystwo Naukowe podjęło ostatnią próbę stworzenia monografii. Efektem tych starań było jednotomowe wydawnictwo, w którym przedstawiono dzieje miasta od 1795 roku.
Prace nad nową publikacją rozłożono na pięć lat. Pierwszy tom obejmie lata do 1795 r., natomiast w kolejnym przedstawione będą dzieje miasta do 1918 r. Te dwa tomy mają się ukazać w 2023 r. Kolejne dwie części powstaną do 2026 r. Trzeci tom ma dotyczyć wydarzeń do 1945 r., natomiast ostatni zakończyć się na 2022 r. Pierwsze 100 egzemplarzy będzie edycją limitowaną wydaną specjalnie z okazji 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego. – „Będzie to opracowanie zbiorowe. Szacujemy, że treści merytoryczne, łącznie z materiałem ilustracyjnym, obejmą przeszło 1500 stron” – zapowiedział prof. Dariusz Kupisz, który ma kierować pracami nad tworzeniem monografii.
Źródło: www.radom.pl, warszawa.tvp.pl, Internet