Ambulans wykorzystywany do niedawna przez Radomską Stację Pogotowia Ratunkowego trafi do Ukrainy. Sprawny pojazd wraz z wyposażeniem będzie niósł pomoc m.in. osobom rannym w wyniku rosyjskich ataków.
Miasto już wcześniej włączało się w pomoc Ukraińcom przyjeżdżającym do Radomia. Wysłano m.in. kilka transportów z darami do Ukrainy, które mają wesprzeć znajdujące się w dramatycznym położeniu ofiary wojny.
– „Już wcześniej włączaliśmy się w organizowane przez miasto akcje pomocy dla Ukrainy. Teraz mamy możliwość dołożyć kolejny gest. Jeden z ambulansów, które w zeszłym miesiącu zostały zastąpione nowymi karetkami przekazujemy walczącym za naszą wschodnią granicą. Udało się nam także zgromadzić sprzęt i materiały, które z pewnością będą bardzo przydatne w tych najtrudniejszych sytuacjach” – mówi dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Piotr Kowalski.
Ambulans jest wyposażony w wiele niezbędnych sprzętów. Znajduje się w nim m.in. defibrylator, respirator, zestaw tlenowy, nosze, deska ortopedyczna, torba medyczna, sprzęt nieodzowny w niesieniu pomocy, w tym kompresy homeostatyczne wykorzystywane do szybkiego tamowania krwotoków, nosze ewakuacyjne, płachty ratownicze, plecaki na sprzęt ratowniczy, maski do tlenoterapii, koce termiczne i narzędzia chirurgiczne.
– „To kontynuacja działań Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, która każdorazowo, pozyskując nowe ambulanse, przekazuje wysłużone, ale w pełni sprawne karetki m.in. organizacjom dbającym o zdrowie i życie naszych mieszkańców. Dziś potrzeba chwili i potrzeba serca jest taka, by pomoc w takiej właśnie formie skierować na Ukrainę” – dodaje wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
Osoby pokrzywdzone zbrojną agresją na Ukrainie mogą skorzystać z darmowej pomocy prawnej, psychologicznej i materialnej w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Wykaz placówek, których można otrzymać wsparcie (również w regionie radomskim) dostępny jest na stronie internetowej (TUTAJ). Warto się również skontaktować z całodobową Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900. Infolinia jest dostępna całodobowo, w tym w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Źródło: radom.pl, www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl