Ustanowiona w 1974 roku nagroda jest najstarszym i najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce.
Instytut Muzyki i Tańca oraz Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze do 30 marca przyjmuje zgłoszenia do 46. Nagrody im.Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Przyznaje ją Minister Kultury, Dzidzictwa Narodowego i Sportu.
Prestiżowe wyróżnienie
Każdego roku Nagroda im.Oskara Kolberga trafia do twórców w sześciu kategoriach. Otrzymują ją artyści tworzący w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej i rękodzieła, literatury ludowej, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Wyróżnienie honoruje twórców ludowych, którzy w swojej działalności zajmują się przekazywaniem kultury swoich regionów, organizują przedsięwzięcia artystyczne bazujące na folklorze, ale także do badaczy, animatorów i dokumentalistów kultury tradycyjnej.
Oskar Kolberg
Patronem nagrody został ustanowiony wybitny polski etnograf, folklorysta i kompozytor Oskar Kolberg (1814-1890). Kolberg badał, dokumentował, gromadził, opracowywał naukowo, chronił i przekazywał dla przyszłych pokoleń wiedzę o kulturze ludowej.
Nagroda przyznawana jest w sześciu kategoriach:
- 1. plastyki, muzyki, śpiewu, tańca, instrumentalistów,
- 2. literatury ludowej,
- 3. kapel,
- 4. zespołów folklorystycznych,
- 5. badaczy, naukowców, regionalistów, popularyzatorów,
- 6. nagroda honorowa dla instytucji i osób działających na rzecz kultury ludowej.
Ostatnią nagrodę otrzymują organizacje i instytucje, które szczególnie zasłużyły się rozwojowi i popularyzacji polskiej sztuki ludowej. Dodatkowo przyznane zostanie wyróżnienie Ambasadora Kultury Tradycyjnej. Otrzyma je samorządowiec, który w ciągu ostatniego roku szczególnie dbał o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.
Muzeum w Przysusze zaprasza
Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a jego koordynacją zajmują się Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Zgłoszenia do nagrody będą przyjmowane do 30 marca br. pocztą tradycyjną. Udział deklarować mogą instytucje kultury i nauki (w tym uczelnie wyższe i instytuty PAN), organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe działające w sferze kultury. Do tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej należy zgłaszać kandydatów za pośrednictwem adresu mailowego: [email protected]
Regulamin, formularz zgłoszenia, adres do wysłania dokumentów i wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej: www.nagrodakolberg.pl.
Źródło: gov.pl, muzeum-radom.pl