Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu zapoznali się technikami kuchni molekularnej.
Placówka uczestniczy w projekcie, który jest innowacją w skali regionu. Szkoła otrzymała na jego realizację duże dofinansowanie zewnętrzne. Powstała tu pracownia kuchni molekularnej, a nauczyciele i uczniowie przeszli specjalistyczne szkolenie pod okiem znanego w świecie kulinarnym Macieja Siąkowskiego, współzdobywcy gwiazdki Michelin i zdobywcy trzech czapek Gault&Millau.
– “Szkoła daje swym uczniom szeroki wachlarz możliwości rozwoju zawodowego. Uzyskała akredytację do projektu Erasmus+, co oznacza, że do 2027 roku będzie regularnie otrzymywała unijne środki finansowe na wyjazdy zagraniczne młodzieży i zapewnienie im najwyższego poziomu kształcenia. Ponadto ZSR-T bierze udział w wielu ciekawych projektach. Jednym z nich jest obecnie realizowana innowacja pedagogiczna, w ramach której nauczyciele i uczniowie szkolą się z zakresu kuchni molekularnej” – mówi starosta zwoleński Stefan Bernaciak.
Projekt odbywa się pod nazwą „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” i jest realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego przy wsparciu Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. – Pozyskaliśmy blisko 140 tysięcy złotych dofinansowania zewnętrznego. Dzięki tym środkom w naszej szkole powstały dwie bardzo nowoczesne, dobrze wyposażone pracownie: kuchni molekularnej i informatyczna, a nauczyciele i uczniowie przechodzą specjalistyczne szkolenie – informuje Jarosław Jakóbik, dyrektor ZSR-T w Zwoleniu.
W pracowni kulinarnej odbyło się szkolenie dla nauczycieli ZSR-T w Zwoleniu. Poprowadził je Maciej Siąkowski, który odbywał staż w jednej z najlepszych na świecie restauracji, 3-gwiazdkowej Azurmendi.
– “Kuchnia molekularna to naukowe podejście do jedzenia i gotowania, ze zrozumieniem wszelkich aspektów fizycznych, które zachodzą w żywności podczas przygotowywania jedzenia. Jednym z jej podstawowych założeń jest zmiana tekstury produktów i konsystencji potraw, bez wpływu na pozostałe właściwości, jak smak czy aromat. Szkolenie w tym zakresie odbyło się w nowej pracowni w ZSR-T w Zwoleniu, z zastosowaniem określonych produktów i przeznaczonych do tego urządzeń” – powiedział Siąkowski.
Szkolenie składało się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. W pierwszej części prowadzący przedstawił historię powstania kuchni molekularnej, zasady działania tekstur, opowiedział na czym polega specyfikacja, sous-vide, aromatyzowanie i wiele innych. W części praktycznej omówił zasady działania urządzeń, które zostały zakupione w ramach innowacji, na przykład termocyrkulatora, miksera planetarnego, slamandra, antygrilla Salva G, naczynia Dewara czy ciekłego azotu. Potem przyszedł czas na gotowanie.
Zorganizowano także warsztaty dla uczniów klas branżowych przygotowujących się do zawodu kucharza. Były prowadzone w kilkuosobowych grupach. Przeszkolono 34 osoby.
(TO-RT)
Źródło: zwolenpowiat.pl