Szydłowieckie obchody 160 rocznicy Powstania Styczniowego składają się z kilku elementów.
Odbędą się one w piątek, 20 stycznia, w przededniu daty rocznicowej.
– Już o godzinie 10 w auli szkoły podstawowej w Sadku nastąpi etap finałowy konkursu historycznego dla uczniów z naszego powiatu zatytułowany „Powstanie Styczniowe 1863/64”. Laureaci, których ocenia grono pedagogów-historyków, otrzymają nagrody rzeczowe – informuje nas pracowniczka urzędu miasta i gminy.
W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku pod Szydłowcem doszło do jednej pierwszych potyczek Powstania Styczniowego. Powstańcami dowodzili pułkownik Marian Langiewicz oraz jego adiutant kapitan August Jasiński. Wyparto stacjonujące w mieście dwa bataliony rosyjskiej armii. Zginęło 20 kozaków oraz 5 powstańców. Szydłowiec został wyzwolony.
– Centralne uroczystości zaplanowano na godzinę 15:15 (Rynek Główny w Szydłowcu). Kwadrans później zainauguruje je nabożeństwo w intencji Powstańców 1863 r. i Ojczyzny (Kościół św. Zygmunta), ozdobione muzycznie przez Miejską Orkiestrę Dętą z Szydłowca. Po mszy zapłoną znicze oraz zostaną złożone wieńce i kwiaty pod tablicą ks. Aleksandra Malanowicza. Potem uczestnicy przejdą na cmentarz parafialny, gdzie znajduje się kwatera powstańcza. Kwiaty pojawią się także przy kapliczce u zbiegu ulic: Kąpielowej i Narutowicza, skąd miejscowy patrol powstańczy ruszył do boju – konkluduje pracowniczka urzędu miasta i gminy
Uroczystości zwieńczy o godzinie 17 prelekcja Lechosława Wąsika pt. „Rotmistrz Jan Prendowski”, po której przewidziano premierę przedstawienia słowno-muzycznego Teatru „U RADZIWIŁŁA” oraz Fundacji MUZYCZNI pt. „Nie wolno nam zapomnieć”. Na te imprezy zaprasza Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek (ul. Sowińskiego 2).
W powiatach szydłowieckim i radomskim zaplanowano także XVII Marsz Szlakiem Powstania Styczniowego, który już anonsowaliśmy tutaj:
(TO-RT)