– “Centrum Rzeźby Polskiej to bardzo ważne miejsce dla artystów, a biogazownia, która ma powstać w pobliżu, będzie się wiązała z poważnymi konsekwencjami zarówno dla krajobrazu kulturowego, jak i środowiska przyrodniczego. Dlatego MKDNiS wyraża swoją głęboką troskę i zaniepokojenie tymi planami inwestycyjnymi” – powiedziała Wiceminister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Magdalena Gawin po spotkaniu z przedstawicielami samorządu i mieszkańców gminy Orońsko.
Wiceminister Gawin zaznaczyła, że obecna kryzysowa sytuacja związana z planowaną inwestycją została wywołana przede wszystkim przez brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który powinien być uchwalony przez radę gminy. Jednocześnie podkreśliła, że rozmowy z przedstawicielami władz gminy i starostwa oraz reprezentantami lokalnej społeczności były bardzo potrzebne.
– “Ogromnie się cieszę z publicznego zobowiązania złożonego przez wójta gminy Orońsko, iż będzie dążył do uzyskania kompromisu, który pozwoli ochronić CRP. A także, że dołoży starań, aby w ciągu roku został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Liczę też na pozytywne kontakty z inwestorem. Być może on sam, z własnej woli, przesunie lokalizację inwestycji w inne miejsce. Tak byłoby najlepiej.” – dodała wiceminister.
Zwróciła się również z apelem do społeczników, mieszkańców, i plastyków którzy od wielu lat przyjeżdżają do CRP w Orońsku, żeby bronili tego wyjątkowego miejsca. Zadeklarowała, że Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przekazujące znaczne środki finansowe na utrzymanie unikatowego XIX-wiecznego dworu wraz z założeniem parkowym, będzie walczyło o jego zachowanie.
Obiekt podlega MKDNiS. Głównym celem placówki jest działanie na rzecz artystów rzeźbiarzy i wspieranie polskiej sztuki poprzez organizowanie pobytów twórczych, prowadzenie działalności wystawienniczej, edukacyjno-upowszechniającej i dokumentacyjnej, a także gromadzenie kolekcji sztuki. Centrum zajmuje zabytkowy zespół pałacowo-dworski, należący w przeszłości do wybitnego artysty – Józefa Brandta. W XIX-wiecznym pałacu znajduje się ekspozycja wnętrz dworskich, przybliżająca epokę tego malarza. Funkcjonują w nim również pracownie specjalistyczne: kuźnie, gisernie, stolarnie, sale ceramiczne.
W zabytkowym 13-hektarowym parku mieści się galeria rzeźby, obchodząca w tym roku 40-lecie. Oprócz ekspozycji stałej prezentowane są tam wystawy czasowe, m.in. po międzynarodowych plenerach. CRP może poszczycić się wyjątkową kolekcją sztuki, budowaną dzięki darom, zakupom i depozytom. Sukcesywnie pozyskiwane są nowe, cenne dzieła.
Placówka czerpie z dziedzictwa kulturowego, równocześnie będąc instytucją nowoczesną, realizującą różnorodną działalność i chętnie angażującą się w projekty międzynarodowe. W ostatnich latach w Orońsku odbyły się wystawy sławnych artystów: Xawerego Dunikowskiego (2011), Magdaleny Abakanowicz (2013 i 2019), Józefa Brandta (2015), sir Anthony’ego Cragga (2016), Henry’ego Moore’a (2018) czy Petera Johanssona (2020). W ramach prezentacji zewnętrznych wystawy CRP pokazywane są nie tylko w Polsce, ale i w Europie, m.in. Berlinie, Budapeszcie i Rydze.
(TO-RT)
Źródło: www.gov.pl