Reprodukcje obrazów Józefa Brandta złożyły się na kalendarz ścienny opublikowany staraniem Powiatu Szydłowieckiego oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Honoruje on przypadającą w tym roku (11 II) 180. rocznicę urodzin malarza.
Brandt to czołowy plastyk batalista XIX stulecia. Działał w Monachium, gdzie osiadł ukończywszy tamtejsza Akademię Sztuk Pięknych. Przez niemal cztery dekady lato spędzał w położonym w Orońsku folwarku małżonki. Lokalny pejzaż często uwieczniał pędzlem, okoliczni mieszkańcy niekiedy stawali się prototypami odmalowywanych przezeń postaci, zaś dwór przeistaczał się za jego bytności w salon twórczy, w którym przybysz rokrocznie organizował kursy plastyczne pod szyldem „Wolna Akademia Orońska”.
Poszczególne miesiące ilustrują w kalendarzu fotografie płócien Brandta znajdujących się w rozmaitych kolekcjach: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie („Obrona Zaścianka”), Muzeum Narodowego w Warszawie („Obóz Zaporożców”), Muzeum Narodowego w Krakowie („Polowanie na lisa”, „Walka o sztandar turecki”), Muzeum Narodowego w Kielcach („Zaloty. Kozak z dziewczyną przy studni”, „Wyjazd Królowej Marysieńki z Wilanowa”), Muzeum Narodowego w Lublinie („Stajenny z wierzchowcami przed dworkiem”), Muzeum Śląskiego w Katowicach („Niebezpieczna przeprawa”), Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej („Bitwa”, “Pachołek podprowadzający konia”), Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu („Chata nad stawem”) oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku („Kozak na koniu”). Okładkę dwunastostronicowego kalendarza zdobi obraz „Lisowczycy: Strzelanie z łuku”, własność Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.
Kameralna, ze względu na obostrzenia epidemiczne, premiera wydawnictwa, z udziałem starosty szydłowieckiego Włodzimierza Górlickiego i dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej Macieja Aleksandrowicza, miała miejsce w Pałacu Józefa Brandta w Orońsku.
(TO-RT)
Źródło: szydlowiecki.eu