Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlni-Letnisku kontynuują organizację cyklu spotkań poświęconych ratowaniu ludzkiego życia. Projekt, adresowany do mieszkańców gminy, główny nacisk kładzie na umiejętność udzielenia pierwszej pomocy w sytuacji zatrzymania pracy serca.
Autorski projekt strażaków pod nazwą „Uciskam by Ratować” rozpoczął się od pierwszego spotkania, zorganizowanego pod koniec grudnia zeszłego roku. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości w kwestii udzielania pierwszej pomocy wśród mieszkańców gminy Jedlnia-Letnisko.
W tym roku zaplanowano kolejne spotkania, które mają przybliżyć wszystkim chętnym osobom wiedzę, a także praktyczne umiejętności ratujące ludzkie życie. Pierwsze z nich zaplanowano już 27 stycznia, o godzinie 19, w świetlicy OSP Jedlnia-Letnisko.
Warto podkreślić, że pomysł tego typu spotkań nie jest nowy. Po raz pierwszy strażacy z OSP Jedlnia-Letnisko zrealizowali je już kilkanaście lat temu, chociaż w nieco innej formule.
– Cały pomysł zrodził się w 2007 r. Wtedy wdrożyliśmy autorski program, by uczyć za darmo dzieci w szkołach pierwszej pomocy BLS/AED. W tamtym czasie w szkołach była nisza, nie uczono pierwszej pomocy – informuje nas Jakub Wachnicki, naczelnik OSP Jedlnia-Letnisko.
Skrót BLS (ang. Basic Life Support) oznacza zespół czynności, które można wykonać bez dodatkowego sprzętu, w celu utrzymania drożności dróg oddechowych i podtrzymania funkcji życiowych. Przykładem tego typu działania jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa osoby nieprzytomnej poprzez uciśnięcia klatki piersiowej i wdechy. Z kolei skrót AED (ang. Automated External Defibrillator) oznacza Automated External Defibrillator. Określa się w ten sposób urządzenie, w pełni zautomatyzowane, którego celem jest przywrócenie prawidłowej pracy serca.
Kilkanaście lat temu projekt miał na celu dotarcie do dzieci i pokazaniu najmłodszym jak należy reagować w sytuacji zagrażającej życiu. Jak podkreśla Jakub Wachnicki, każdy z nas jest pięć razy w życiu narażony na sytuację skrajną, związaną z zatrzymaniem krążenia. Warto mieć na uwadze, ze po pięciu minutach od zatrzymania serca mózg człowieka umiera. Dlatego też umiejętności udzielenia pierwszej pomocy w tego typu przypadkach są niezwykle ważne, gdyż pozwalają ratować ludzkie życie. Jak z dumą podkreśla naczelnik OSP Jedlnia-Letnisko, w autorskim projekcie strażaków wzięło udział około dwóch tysięcy dzieci z powiatu radomskiego.
Modyfikacja projektu
Obecnie przedsięwzięcie funkcjonuje w trochę innym kształcie. Pewien wpływ na to miała pandemia COVID-19, która przerwała projekt. Ponadto w przekazywanie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy wśród uczniów bardziej zaangażowali się nauczyciele. Odbywało się to głównie w formie zajęć pozalekcyjnych.
– Zmodyfikowano program, nie jest już adresowany do dzieci w szkołach, tylko do chętnych mieszkańców, którzy czują potrzebę nauki najważniejszej umiejętności – ratowania ludzkiego życia. Ten program po modyfikacji omawiano na inauguracyjnym spotkaniu. W tym roku organizujemy cykl pięciu spotkań, wszystkie zaczynają się o godzinie 19 i będą trwały około godziny. Tak jak w przypadku wcześniejszych spotkań z udziałem dzieci, główny nacisk będzie położony na resuscytację BLS/AED z użyciem defibrylatora zewnętrznego – dodaje Jakub Wachnicki, naczelnik OSP Jedlnia-Letnisko.
Strażacy będą przekazywać nie tylko wiedzę z zakresu prawidłowego postępowania, w przypadku zatrzymania krążenia. Na spotkaniach będą wprowadzane także dodatkowe zagadnienia, dotyczące np. tamowania krwotoków czy opatrywania złamań.
Organizatorzy cyklu zajęć chcą, aby były one prowadzone w ciekawy sposób, tak aby nie zanudzały potencjalnych uczestników. Udział w projekcie ma także dodatkowy walor. Osoby, które będą uczestniczyły we wszystkich spotkaniach, otrzymają certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy BLS/AED. Co ważne, zajęcia będą prowadzić ratownicy medyczni i doświadczeni instruktorzy BLS/AED. Wszystkie osoby prowadzące spotkania są także strażakami działającymi w Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlni-Letnisku.