Rozpoczął się proces wywłaszczeniowy związany z rozbudową lotniska w Radomiu.
Część mieszkańców, których domy w podradomskiej gminie Gózd, muszą być w związku z inwestycją rozebrane, przystało na ugodę z PPL. Kilkoro z nich nadal pozostaje w sporze z „Portami Lotniczymi” i wojewodą mazowieckim.
W ostatnich tygodniach właściciele domów, którzy do tej pory nie doszli do porozumienia z inwestorem, czyli Przedsiębiorstwem Państwowym “Porty Lotnicze”, otrzymali pisma od odpowiedzialnego za wywłaszczenia wojewody mazowieckiego, zawierające zobowiązania do dobrowolnego wydania nieruchomości w ciągu siedmiu dni.
Zgodnie z warunkami ugody, wywłaszczane rodziny otrzymają 3200 zł brutto miesięcznie. Pieniądze te będą dostawać do czasu wypłaty przysługującego im odszkodowania, które dostaną od wojewody mazowieckiego w późniejszym terminie. Środki wypłacane przez PPL właścicielom domów mają pomóc w przeniesieniu się do nowych mieszkań, podniesienia ich standardu lub wynajęcie dodatkowych lokali.
Pełnomocnik rodzin, które do tej pory nie przystały na warunki ugody uważa, że zaproponowane przez PPL rekompensaty są rażąco niskie, gdyż wydatki, które poniosą opuszczając swe domostwa i gospodarstwa (związane m.in. z wynajmem nowego lokum oraz magazynów dla maszyn rolniczych), będą znaczenie wyższe.
Port lotniczy Warszawa Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 powstaje niemal od podstaw. Obecnie na radomskim lotnisku są prowadzone prace związane z budową nowego terminalu oraz budynków administracyjnych, hali magazynowo-garażowej, a także m.in. siedziby Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej oraz wieży Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Według PPL całe lotnisko ma być gotowe jesienią 2022 r.
(TO-RT)
Źródło: rpo.gov.pl, wnp.pl