W Starostwie Powiatowym w Radomiu stanęło kolejne urządzenie do dezynfekcji.
Przy jego pomocy można zarazem wykonać pomiar temperatury ciała. Aparat jest darem od Fundacji Pamięci Wicemarszałka Sejmu II RP Wacława Ezechiela Długosza. Jej przedstawiciele ofiarowali również samorządowi powiatu radomskiego 1500 sztuk maseczek ochronnych.
– „Bardzo dziękuję za tak piękny gest i wsparcie dla samorządu, który również w sposób bezpośredni walczy ze skutkami epidemii koronawirusa” – mówił starosta Waldemar Trelka.
Zgodnie z listem, przekazanym przez Wojciecha Długosza, prezesa Fundacji i jednocześnie działacza Polskiego Komitetu Olimpijskiego, przekazany sprzęt jest „indywidualną darowizną z jego odrębnego majątku i ma charakter uznaniowo dobroczynny”.
Fundacja upamiętnia postać Wacława Ezechiela Długosza, wybitnego przedwojennego polityka i działacza samorządowego, wicemarszałka Sejmu II Rzeczpospolitej, który pochodził ze Starych Gardzienic koło Ciepielowa w obecnym powiecie lipskim. Był wieloletnim posłem na Sejm, członkiem Rady Związku Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej w 1936 roku oraz członkiem Zarządu Koła Parlamentarnego Obozu Zjednoczenia Narodowego w 1938 roku. Rodzinnie związany z ziemią radomską, po ukończeniu gimnazjum i szkoły handlowej w Radomiu, studiował na Akademii Handlowej w Radomiu oraz uczelniach w Antwerpii i Liège.
Związany z ruchem socjalistycznym i niepodległościowym, był członkiem PPS -Frakcji Rewolucyjnej i bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego, zaś w 1915 roku został komendantem oddziału Polskiej Organizacji Wojskowej w Ciepielowie. W 1918 roku został ludowym komisarzem powiatu iłżeckiego, a następnie jako ochotnik walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Potem prowadził gospodarstwo w Starych Gardzienicach, gdzie gościł między innymi Janusza Kusocińskiego, znanego lekkoatletę, medalistę z Los Angeles, zamordowanego przez Niemców podczas okupacji oraz malarza – symbolistę Jacka Malczewskiego, kuzyna jego żony Wandy. W tym czasie Wacław Ezechiel Długosz był też działaczem społecznym, członkiem stowarzyszeń i kółek rolniczych, wiceprezesem Izby Rolniczej w Kielcach. Od 1926 był członkiem PSL „Wyzwolenie”, a następnie sanacyjnego BBWR. Został odznaczony: Krzyżem Niepodległości, Orderem Polonia Restituta, a także Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. W latach 1939–1946 przebywał na emigracji w Rumunii. W połowie lat sześćdziesiątych Wacław podupadł na zdrowiu, a ostatnie chwile życia spędził w szpitalu w Radomiu. Zmartwioną córkę Zofię pocieszał słowami: „Pamiętaj Zośko, słońce jeszcze zaświeci dla Polski!”. Zmarł 17 lutego 1967 roku.
W 2018 roku, w stulecie odzyskania niepodległości, postać wybitnego patrioty upamiętniono tablicą domu rodzinnym Długoszów w Starych Gardzienicach, a samorząd Ciepielowa nazwał prowadzącą do niego drogę ulicą Wacława Długosza.
(TO-RT)
Źródło: radompowiat.pl