Z udziałem minister Marleny Maląg otwarto w Krzyżanowicach nowopowstałe Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Dzięki inwestycji, wsparcie w Centrum znajdzie 23 osoby, w tym osiem będzie mogło zamieszkać w nim na stałe.
Placówka otworzyła swoje podwoje dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami już 1 stycznia 2023 r. Zlokalizowana jest w miejscowości Krzyżanowice, pod Iłżą, w powiecie radomskim. W całym województwie mazowieckim takich miejsc powstanie 21, a w skali kraju będzie ich ponad sto.
Budynek zaprojektowano i wybudowano z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Liczy ponad 700 metrów kwadratowych i jest podzielony na dwie części – mieszkalną i dzienną.
„– Bardzo nas cieszy, że na Mazowszu tutaj w powiecie radomskim powstało takie centrum, które dzisiaj mieliśmy zaszczyt otworzyć, to jest przede wszystkim wychodzenie naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych” – mówiła podczas otwarcia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
W uroczystym otwarciu, oprócz minister Marleny Maląg, wzięli udział m.in. przedstawiciele powiatu i województwa. Obecni byli m.in. parlamentarzyści Anna Kwiecień, Marek Suski, Andrzej Kosztowniak, Agnieszka Górska, europoseł Zbigniew Kuźmiuk, wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, starosta radomski Waldemar Trelka czy przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Murawski i wiceprzewodniczący Zdzisław Mroczkowski i radni.
Po uroczystym otwarciu goście mogli dokładnie zwiedzić obiekt i zapoznać się z jego funkcjonalnością, udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami, zasadami funkcjonowania czy programem działalności.
„– Celem wsparcia kierowanego do uczestników Centrum będzie głównie podniesienie ich kompetencji społecznych oraz rozwijanie umiejętności potrzebnych do samodzielnego życia. Istotnym elementem wsparcia będzie również wykształcenie w uczestnikach umiejętności pozwalających im na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania oraz dbania o swój stan zdrowia, higienę, a także ogólną sprawność” – podkreślał kierownik placówki Sylwester Gałek.
Krzyżanowicki PCOM zaopiekuje się 23. pełnoletnimi osobami, posiadającymi orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Na stałe zamieszka tu ośmiu podopiecznych. Pozostali będą mogli skorzystać m.in. z codziennych zajęć w ramach 8-godzinnego pobytu, bezpłatnego transportu do i z placówki czy też bezpłatnego wyżywienia.
Oferta wsparcia dotyczy wielu aspektów, na które składają się m.in. rozwijanie sprawności ruchowej, treningi umiejętności społecznych czy poradnictwo psychologiczne. Jak podkreślają władze powiatu, korzystanie z oferty PCOM na tę chwilę będzie całkowicie bezpłatne.
Budowa Centrum pochłonęła 4,2 mln zł, z czego 3 mln pochodziły z Funduszu Solidarnościowego. Koszty funkcjonowania placówki rozłożone zostały niemal po równo na Fundusz Solidarnościowy i Starostwo Powiatu Radomskiego.
Polska, w ramach prowadzonej polityki, dopasowuje się do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jako drugi kraj na świecie przyjęliśmy ustawę o dostępności, która nakłada na państwo dostosowanie każdej sfery życia do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami. W tym celu został powołany właśnie m.in. Fundusz Solidarnościowy, dzięki któremu tworzone są centra opiekuńczo-mieszkalne w całym kraju czy realizowane są programy rządowe, takie jak asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością oraz opieka wytchnieniowa.
-„To nie osoby z niepełnosprawnościami mają dostosowywać się do otaczającej rzeczywistości, tylko my mamy obowiązek zapewnić im pełne uczestnictwo w życiu społecznym” – podkreśliła minister Maląg podczas uroczystości.