„Przeszłe i teraźniejsze” zatytułowany jest album ukazujący Iłżę na fotografiach dawnych i współczesnych.
Przygotowywano go w ubiegłym roku (czyataj: https://radomskie.info/powiat-radomski-jubileusze-spomiedzy-okladek/) Obrazy miasta zostały zestawione w pary przedstawiające to samo miejsce, ale w różnym czasie. Zdjęcia dawne pochodzą z drugiej połowy XX wieku, od początku lat 50. do końca lat 80. Znajdują się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Iłży oraz w kolekcjach prywatnych. Współczesne fotografie wykonał w latach 2019–2021 Jan Noszczyk, fotograf urodzony w Iłży, od kilku lat uwieczniający wygląd miasta i otaczającej go przyrody. Dokumentując współczesne oblicze Iłży, poszukiwał tych samych miejsc, które utrwalili w obiektywie jego poprzednicy.
Publikację wydał Urząd Miejski w Iłży z okazji 780-lecia lokacji miasta. Autorzy podjęli próbę jego opisu za pomocą zestawienia fotografii dawnych ze współczesnymi, żeby ukazać zmiany, jakie nastąpiły w przestrzeni miejskiej w ostatnim półwieczu. Prawie wszystkie fotografie publikowane są po raz pierwszy.
Wydawnictwo pełni zarazem rolę bedekera. Krótkie opisy przy zdjęciach są jednocześnie komentarzami do historii Iłży. Ich lapidarność ma przede wszystkim zaciekawić odbiorcę dziejami miasta. Ułożono je według klucza wyznaczającego drogę do poznawania Iłży. Ostatnim punktem tej wędrówki jest paradoksalnie kolebka Iłży, czyli wczesnośredniowieczne grodzisko symbolizujące miejsce, gdzie wszystko się zaczęło. Tym samym publikacja umożliwia zarówno podróż w czasie, jak i przestrzeni.
(TO-RT)
Źródło: ilza.pl