Oddano do użytku ponad 4,9 kilometra drogi i ścieżkę rowerową łączące gminy Jedlińsk i Zakrzew.
– “Postanowiliśmy jak najszybciej rozpocząć przebudowę tego odcinka, tak ważnego dla mieszkańców gmin Jedlińsk i Zakrzew. Później, podczas prac, wielokrotnie spotykaliśmy się tutaj z mieszkańcami, aby wszystko było jak najlepiej. Dziś możemy oficjalnie oddać do użytku nowoczesną inwestycję” – akcentuje Waldemar Trelka, starosta radomski, podkreślając bardzo dużą rolę w uzyskaniu wysokiej, 70 – procentowej dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości oraz wojewody mazowieckiego.
Zamiast przecinania wstęgi, samorządowcy i przedstawiciel wykonawcy podpisali się na… znaku drogowym. Mieszkańcy obecni w miejscu uroczystości otrzymali zaś odblaski i gadżety z logo Powiatu Radomskiego. W krótkiej uroczystości wzięli udział m.in. Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk oraz Leszek Margas, wójt gminy Zakrzew.
W ramach rozbudowy drogi powiatowej Gulin – Wsola – Wojciechów na odcinku o długości 4877 metrów na terenie gmin Zakrzew i Jedlińsk została wykonana nowa konstrukcja szosy, do przenoszenia większych obciążeń w ruchu pojazdów, a także nowa jezdnia o szerokości 6 metrów wraz z utwardzonymi poboczami o szerokości 1 metra. Przy drodze powstał również ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3 metrów.
Wykonano też przebudowę skrzyżowań z drogami gminnymi oraz istniejących zjazdów indywidualnych i publicznych oraz odwodnienie drogi wraz z budową kanalizacji deszczowej na terenie gminy Jedlińsk na odcinku o długości ponad 560 metrów oraz rowów przydrożnych. Na potrzeby inwestycji przebudowano także istniejącą infrastrukturę, w tym linię energetyczną. Na koniec wykonano również oznakowanie poziome i pionowe drogi i ścieżki rowerowej.
Umowę z wykonawcą prac, firmą Strabag z Pruszkowa, podpisano 30 kwietnia 2020 roku. Inwestycja z terminem realizacji do końca października 2021 roku przedłużyła się z powodów niezależnych od wykonawcy. Po intensywnych opadach deszczu w czerwcu 2020 roku, wysoki poziom wód gruntowych uniemożliwił prowadzenie robót związanych z kanalizacją deszczową. Wykonawca musiał również zmierzyć się z nieplanowanymi kolizjami z istniejąca siecią wodociągową, a także przeprowadzić dodatkowe prace i roboty, związane m.in. z przedłużaniem rowów i przepustów. Dużym wyzwaniem stała się również zmiana warunków gruntowych, przez co na niektórych odcinkach pojawiły się spękania nawierzchni. Należało przez to wzmacniać grunt i podbudowę drogi, co wymagało dodatkowych badań i czasu na wykonanie zmian. (zobacz galerię)
(TO-RT)
Źródło: powiatradomski.pl