Starosta radomski Waldemar Trelka wraz z zarządem i radnymi powiatu, którym towarzyszył poseł Marek Suski, zapoznali się ze stanem inwestycji powiatowych w Pionkach.
Jak zauważył Trelka, inwestycje samorządu powiatowego w Pionkach przekroczą w tej kadencji kwotę 75 milionów złotych. Jedną z nich jest budowa nowoczesnego szpitala.
– “Stworzy on kompleks, składający się z pięciu lub sześciu budynków, i będzie miał skoncentrowaną, bogatą ofertę medyczną. Przez 20 ostatnich lat szpital był rozproszony po całym mieście, co generowało wiele kosztów i problemów. To kluczowa inwestycja powiatowa, bo zakładamy, że wybudowanie i wyposażenie obiektu pochłonie około 60 milionów złotych, ale połowę tej sumy pozyskaliśmy już z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych” – mówi starosta.
Bernarda Dudek, dyrektor pionkowskiego szpitala akcentuje znaczącą zmianę warunków dla pacjentów i personelu, jaki przyniesie nowy obiekt: “Oddanie do użytki pierwszego pawilonu nastąpi prawdopodobnie w połowie października, aby od nowego roku przystąpić do wykonywania kontraktu już w nowych warunkach. Gdy scentralizujemy wszystkie usługi w jednym miejscu, czyli przy ulicy Niepodległości, zdecydowanie zmniejszą się koszty utrzymania placówki i zdecydowanie poprawimy komfort pracy całego zespołu szpitala i warunki hospitalizacji naszych pacjentów”.
Do historii Pionek nawiązał poseł Suski.: “Wszystko zaczęło się od marzenia, ponieważ kiedy 100 lat temu odrodziła się Polska, było pragnienie zbudowania silnej gospodarki, a jednym z pierwszych miast przemysłowych, powstałych w zasadzie w lesie były Pionki. To tutaj zjechali ludzie, którzy wierzyli, że ojczyzna może stać się silna. Na tamte czasy pionkowski szpital był bardzo nowoczesny, ale po wielu latach wszystko się zmieniło, rozwój medycyny był także ogromny. Od wielu lat, po 1989 roku Pionki były zapomniane, były taką przysłowiową Polską B. Panowała taka filozofia, że tylko wielkie ośrodki muszą być remontowane. Prawo i Sprawiedliwość od początku powiedziało, że musimy dbać o wszystkich obywateli. Każdy Polak ma prawo do nowoczesnej służby zdrowia, niezależnie od tego, gdzie mieszka”.
Miasto czeka też przebudowa ulic Polnej i Spacerowej. To inwestycja ważna nie tylko dla mieszkańców, ale i przyjezdnych, którzy będą mieli komfortowy dojazd do Stawu Górnego. Prace już trwają. Obejmują rozebranie istniejącego mostu i budowę nowego, wykonanie nowej podbudowy jezdni o szerokości 6 metrów, a także poboczy chodnika i ciągu pieszo-rowerowego, wytyczenie zatoki postojowej, modernizację istniejących zjazdów oraz odwodnienia wraz z budową odcinka kanalizacji deszczowej, a na zakończenie instalację oznakowania pionowego i poziomego. Termin realizacji inwestycji – 30 listopada 2021 roku.
Niebawem rozpocznie się budowa nowoczesnej sali gimnastycznej przy lokalnym liceum. Jej wykonawcą będzie, wybrana w przetargu, Korporacja Budowlana Darco z Radomia. Obiekt ma kosztować blisko 5 milionów złotych. Inwestycja powinna być gotowa przed wrześniem 2022 roku.
– “To kolejna wspaniała decyzja organu prowadzącego. Nowa sala będzie mieścić boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych, a infrastruktura okołosportowa oraz nowe pracownie znajdą się w dwupiętrowym łączniku, który połączy ją z obecnym budynkiem szkoły. Będzie to bardzo nowoczesny obiekt z klimatyzacją i fotowoltaiką, przez co ma być on całkowicie zeroemisyjny. Myślę, że można śmiało powiedzieć, że będzie to jeden z najnowocześniejszych takich obiektów na południu województwa” – informuje Rafał Kącki, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Dąbrowskiej w Pionkach.
To niejedyna dobra wiadomość dla przyszłych uczniów pionkowskiego liceum. Powiat Radomski ma otrzymać blisko 150 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej do budowy wirtualnej strzelnicy (całość ma kosztować około 250 tysięcy złotych). Adaptacja pomieszczeń szkoły ma rozpocząć się w wakacje.
System, oparty na rzeczywistości VR, umożliwi strzelanie minimum czterem osobom jednocześnie. Szkolący się muszą mieć zapewnione bezprzewodowe, laserowe symulatory (repliki) broni: czterech karabinków i czterech pistoletów, z funkcją wyzwalania strzału i realistyczną obsługą manualną danej repliki. Chodzi np. o działanie mechanizmów broni, imitację odgłosu strzału czy zjawisko odrzutu.
(TO-RT)
Zródło:radompowiat.pl