Pomysł na weekendową wyprawę nie musi wiązać się z daleką podróżą. W regionie radomskim są miejsca, które uraczą nas swoją niezwykłością. Jednym z nich jest niewątpliwie leśna ścieżka „Rawicz”. I przepis na arcyciekawy wypad za miasto gotowy!
Tereny Nadleśnictwa Przysucha to 12 800 hektarów lasów, na których spotkać można wszystkie gatunki polskich drzew. Urozmaicona rzeźba z licznymi ciekami wodnymi, puszczański charakter, niedostępność dla ludzi i trudne, podmokłe tereny sprawiają, że zachowały się tu fragmenty lasu o charakterze naturalnym.
Zacieniony szlak
Jedną z najbardziej urokliwych, dostępnych dla spacerowiczów miejsc, jest ścieżka przyrodnicza „Rawicz”. Usytuowana w największym kompleksie leśnym „Janów”, nieopodal miasta Przysucha, powstała w 2004 roku. Zaprojektowali i wykonali ją pracownicy Nadleśnictwa Przysucha.
„Jej usytuowanie w największym kompleksie leśnym „Janów” pozwala na praktyczne zapoznanie się z większością zagadnień związanych z gospodarką leśną, charakterystyką przyrodniczą nadleśnictwa, jak również historią okolicznych lasów i regionu. Spacerując jej zacienionym szlakiem możesz prześledzić wszystkie procesy i zjawiska zachodzące w lesie. Przystanki z tablicami informacyjnymi wyjaśniają zawiłości gospodarki leśnej, jak również przedstawiają bogactwo tutejszej przyrody i historii” – informują leśnicy.
Jak dotrzeć?
Wejście na ścieżkę znajduje się około 500 metrów od siedziby Nadleśnictwa Przysucha, przy parkingu leśnym. Aby tu dotrzeć, trzeba jechać trasą przez miasto Przysucha (ul. Krakowska), a następnie skręcić w ul. Targową obok siedziby OSP. Targową dojedziemy już do siedziby nadleśnictwa. Następnie skręcamy w prawo, w drogę pożarową nr 5, która poprowadzi do parkingu leśnego. Jest on jednocześnie początkiem ścieżki. Tu warto od razu zapoznać się z tablicami poglądowymi, informacyjnymi i mapką sytuacyjną.
Ścieżka ma przygotowane dwa warianty długości. Na pokonanie krótszego z nich należy przeznaczyć minimum 2-3 godziny. Długość całej ścieżki (w najdłuższym wariancie) wynosi około 7,5 km, czyli – według leśników od 4 do 5 godzin.
Ścieżkę można zwiedzać samodzielnie. Leśnicy przygotowali doskonałe narzędzie – folder z objaśnieniami, który przed wyprawą można pobrać i wydrukować tutaj (link).
Tajemnice lasu
Podczas spaceru nie tylko będziemy podziwiać leśne krajobrazy i cieszyć się odgłosami przyrody, ale przede wszystkim poznawać sekrety lasu. Dowiemy się, jak zbudowany jest las, nauczymy się rozpoznawać drzewa, krzewy i rośliny zielne i poznamy jego mieszkańców.
Ścieżka „Rawicz” zapozna nas z baśniowo brzmiącymi „dziuplakami” czy małymi strażnikami i sanitariuszami lasu. Dane nam będzie poznać też też przedstawicieli fauny, którzy przyczyniają się do niszczenia flory, czyli szkodniki. Nauczymy się rozpoznawać zwierzęta po zostawianych przez nich śladach, a także najczęstszych ptasich mieszkańców lasu. Dodatkowo, wprawne oko piechura może dostrzec odpoczywające na drzewach nietoperze. Żyje ich tutaj aż siedem różnych gatunków!
Ale to nie wszystko, co nas czeka na leśnym dukcie!
„Po drodze także pozostałości wysiedlonej wsi Gródek, ślady bytowania bobrów, zróżnicowane drzewostany, tajemnice archeologiczne Grodzkiej Góry, gajówka Rawicz i miejsca pamięci, pomniki przyrody sosna i dąb, kopalnie rudy żelaza “worpy” czy “warpy” i wiele innych ciekawostek” – leśnicy wyliczają kolejne atrakcje, które spotkamy na szlaku.
Leśny Gródek
Trudno nie wspomnieć właśnie Grodzkiej Góry z jej zamierzchłą historią. Na wzniesieniu o wysokości 20-30 metrów, jak wskazują badania, w VII wieku naszej ery istniało tu najpewniej sanktuarium solarne. Według badaczy, odbywały się tutaj obrzędy poświęcone bóstwom rolniczym mającym związek z kultem płodności.
„Stanowisko to składa się z trzech wałów kamienno-ziemnych obejmujących przestrzeń ok. 2 ha. (…) Do świątyni wiodły dwa wejścia. Najważniejsze zgromadzenia ludności odbywały się prawdopodobnie na obszarze między wałem I i II. Wały są tu monumentalne, zbudowane z dużych bloków kamiennych. O wyjątkowości miejsca świadczą licznie zgromadzone formy kamienne, m.in. „idol” – kamień przypominający ludzką postać, którego zdjęcie znajdziesz na stojącej w tym miejscu tablicy. Sanktuarium użytkowane było w VI-VIII/IX w. n.e., na co wskazuje m.in. odkryty w tym miejscu materiał ceramiczny. W jego pobliżu odkryto osadę, której początki sięgały zapewne czasów mu współczesnych.”
Gajówka
A zaraz za śródleśnym bagienkiem czeka na odkrycie kawałek bogatej historii naszego regionu. To tu, w głębi przysuskiego lasu, niegdyś znajdowała się Gajówka „Rawicz”. Spalili ją żołnierze niemieccy w czasie drugiej wojny światowej, pozbawiając wcześniej życia dwunastu kwaterujących tu żołnierzy Armii Krajowej. W tym miejscu ujrzymy pomnik upamiętniający tamte wydarzenia.
„Miejsce śmierci partyzantów oraz ich nazwiska upamiętnia znajdująca się w sąsiedztwie tablica, którą w 1993 roku ufundowali mieszkańcy Przysuchy i okolic.”
Finisz wśród drzew i skał
Na dłuższym wariancie ścieżki czekają na nas aż 33 przeróżne przystanki! Nie sposób więc wymienić wszystkich arcyciekawych miejsc, na które natkniemy się po drodze.
Na końcu ścieżki czeka miejsce zwane „Skałkami”. Cieszy odwiedzających go turystów i mieszkańców okolicy od przeszło 40 lat! Są tu stoły i ławki, a więc można odpocząć po wyprawie, zjeść przyniesiony ze sobą prowiant, a nawet rozpalić ognisko w specjalnie przygotowanym do tego przez nadleśnictwo miejscu.
Aby wrócić do parkingu leśnego, z którego rozpoczęła się wycieczka, trzeba skręcić w prawo i iść około 250 metrów drogą asfaltową.
Na koniec warto dodać, że po ścieżce chętnie oprowadzą leśnicy, którzy podzielą się swoją ogromną wiedzą. W tym celu trzeba wcześniej się skontaktować z Nadleśnictwem Przysucha i umówić telefonicznie. Kilka zachęcających do odwiedzenia ścieżki „Rawicz” fotografii znajduje się w naszej galerii (klik – powyżej).
Źródło: RDLP Radom / FB, Nadleśnictwo Przysucha, fot. arch. Nadleśnictwa Przysucha; Cytaty: „Przyrodnicza Ścieżka Rawicz” Nadleśnictwo Przysucha.