W świetlicy wiejskiej w Ossie odbyły się dwa zamknięte pokazy reżyserskiej wersji filmu „Klecha” – o ks. Romanie Kotlarzu.
Ten proboszcz z podradomskiego Pelagowa pobłogosławił radomskich robotników strajkujących w Radomiu przed 46-laty przeciwko podwyżkom cen żywności. W swoich kazaniach wspierał protestujących i ich postulaty. Był pierwszą ofiarą specjalnej grupy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa powołanej do zwalczania Kościoła Katolickiego.
Skromny, oddany pracy dla innych, otaczający opieką słabszych i potrzebujących, wrogi komunistycznej władzy, niepodatny na próby zwerbowania przez służby. Ksiądz Roman Kotlarz był solą w oku funkcjonariusza SB o pseudonimie „Mistrzo”, który za punkt honoru postawił sobie złamanie duszpasterza wszelkimi dostępnymi metodami. Zastraszanie, pobicia i perfidne prowokacje w przypadku kapłana nie przynoszą efektu, wydają się raczej umacniać jego wiarę i odwagę. Podczas Radomskiego Czerwca 1976 roku duchowny przekracza kolejną granicę. Głuchy na groźby funkcjonariuszy i prośby niektórych przedstawicieli kleru o nieangażowanie się w politykę, z całą mocą popiera manifestantów. Tego dla „Mistrza” jest już zdecydowanie za wiele. W Polsce Ludowej nie ma miejsca dla ludzi, którzy mają czelność nie bać się władzy.
Akcja filmu toczy się w dwóch planach czasowych. Jest rok 2011. Pacjenta szpitala psychiatrycznego odwiedzi postulator. Pacjent to emerytowany szef Grupy „D” – zakonspirowanego oddziału Służby Bezpieczeństwa do walki z kościołem. Zabójstwa, pobicia, szantaże, prowokacje, napady to standardowe metody działania jego funkcjonariuszy. Postulator chce rozwikłać tajemnicę śmierci księdza Kotlarza
Jest rok 1976. Na ulicach Radomia robotnicy zaprotestują przeciwko podwyżkom cen żywności wprowadzonym przez komunistyczne władze. Wspiera ich ksiądz Kotlarz. Czy po latach sprawa tajemniczej śmierci kapłana zostanie wyjaśniona? Kim okaże się pacjent: katem, sędzią, a może ofiarą?
Obraz nakręcono w Pionkach, Nieznamierowicach, Odrzywole, Antoniowie k. Chlewisk, Augustowie k. Radomia, Częstochowie, Radomiu oraz we wsiach Huta i Niekłań pod Szydłowcem. W wolach głównych wystąpili: Mirosław Baka i Piotr Fronczewski. Gościem specjalnym pokazu był reżyser filmu Jacek Gwizdała.
(TO-RT)
Źródło: odrzywol.eu