W Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze otwarto wystawę pt. „Ksiądz Jan Wiśniewski (1876-1943)”.
Przypomina ona tego kapłana, ale zarazem pisarza, społecznika i kolekcjonera, a także proboszcza w parafii Borkowice (lata 1913-1943).
– Bohater ekspozycji przyszedł na świat 3 maja 1876 r. w Krępie, a zmarł 7 czerwca 1943 r. w Borkowicach. Po maturze trafił do radomskiego seminarium duchownego, Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 23 lat. Jego spuścizna zawiera miedzy innymi 14 monografii dekanatów oraz parafii znajdujących się w diecezjach: sandomierskiej, radomskiej i kieleckiej oraz archidiecezji częstochowskiej. Kolekcjonował artefakty o charakterze patriotycznym z zakresu malarstwa, historii, rzemiosła, medalierstwa, numizmatyki oraz sfragistyki. Zgromadził imponujący księgozbiór z okresu XVII-XIX w. Zbiory przekazał m.in. Bibliotece Jagiellońskiej, Towarzystwu Krajoznawczemu w Radomiu, Bibliotece Seminarium Duchownego i Muzeum Diecezjalnemu w Sandomierzu – informuje ksiądz Marek Skowroński.
Wystawa w przysuskim muzeum, która będzie dostępna do 27 sierpnia 2023 roku, jest dwuczęściowa. Ukazuje zarówno koleje losu ks. Wiśniewskiego i omawia jego dokonania na różnych polach, jak również pokazuje fragment bogatych i urozmaiconych zbiorów duchownego.
– W r. 1917 został on mianowany kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej w Sandomierzu. Zainicjował powstanie parafii w Ruskim Brodzie. Przyczynił się do budowy szeregu obiektów sakralnych oraz pomników upamiętniających ważne epizody z naszych dziejów. Jego działalność została doceniona przez władze II RP, które przyznały mu Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta za zasługi na polu pracy społecznej – konkluduje ksiądz Skowroński.
(TO-RT)