Przedświąteczne szaleństwo zakupowe trwa w najlepsze, a to niebywała gratka dla oszustów. Kupując towary w sieci trzeba zachować należytą ostrożność.
Niemal codziennie pojawiają się informacje o osobach oszukanych podczas internetowych zakupów. Tym razem ofiarami takich przestępstw padli dwaj mieszkańcy powiatu lipskiego, którzy niedawno zgłosili się do tamtejszej komendy.
18-latek kupił na jednej z platform słuchawki, za które zapłacił 549 zł. Był przekonany, że nabywa – w ramach promocyjnej ceny – towar firmowy i dobrej jakości. Po otrzymaniu przesyłki nie krył zaskoczenia, bo w pudełku znajdowały się słuchawki “tylko udające” oryginalny produkt.
– Inny mężczyzna natomiast skusił się na zakup lampy samochodowej z ogłoszenia opublikowanego w mediach społecznościowych. Napisał do sprzedającego, a następnie przelał ustaloną kwotę 135 zł na jego telefon. Niestety po tej transakcji kontakt ze sprzedającym urwał się – relacjonuje aspirant Monika Karasińska z lipskiej komendy.
Okoliczności obydwu zdarzeń ustalają funkcjonariusze. Jednak przy tej okazji apelują, aby każdorazowo sprawdzać ogłoszeniodawcę – czy ma wiarygodny profil, jakie ma opinie, ile towarów wystawia. Do tego nie wykonujmy tzw. natychmiastowych przelewów, ale korzystajmy z opcji, jakie gwarantuje dana platforma. W ofercie największych z nich jest tzw. ochrona kupującego, która pozwoli na zwrot poniesionych kosztów w razie oszustwa. Gdy wybieramy ogłoszenie dostępne w mediach społecznościowych, prośmy o wystawienie danego towaru na jednej z wiarygodnych platform. Zawsze też można umówić się ze sprzedającym na wysyłkę towaru za pobraniem.
Uważajmy w sieci! W sezonie grzewczym przestępcy często działają oszukując przy sprzedaży węgla lub drewna opałowego. Ale łatwo się „naciąć” w sieci kupując towary z rzekomej promocji. Nazbyt atrakcyjna cena firmowych produktów może być próbą przyciągnięcia uwagi kupującego, a w efekcie prowadzić nawet do utraty oszczędności. Nie klikajmy w linki do płatności podesłane przez „sprzedawców”, nie podawajmy nigdzie i nikomu wrażliwych danych, ani kodów Blik czy do autoryzacji przelewów. Ustrzec przed działaniem oszustów może nas tylko słuszna podejrzliwość i ostrożność, a także zachowanie wszelkich środków, gwarantujących bezpieczeństwo w sieci.
Jeśli jesteś ofiarą oszustwa lub innego przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego. Radomski Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3. Kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Listę ośrodków znajdziesz TUTAJ (link).