Życie Anny przez ostatnie kilka lat to przemoc i ciągły strach przed mężem – agresorem. Nawet gdy już dotarła po wsparcie – bała się mówić o tym, co ją spotykało.
Gdy 37-latka z powiatu lipskiego pojawiła się w Lokalnym Punkcie Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, była przede wszystkim sparaliżowana przez strach. Ten towarzyszył jej nieustannie od kilku lat. Na początku nie miała odwagi opowiadać o swoich problemach. Otworzyła się dopiero po jakimś czasie.
Anna mieszka w małej miejscowości w regionie radomskim. Od 4 lat jest ofiarą przemocy fizycznej i psychicznej ze strony męża. Para wspólnie wychowuje niepełnosprawne dziecko. Drastyczne szczegóły jej życia w rodzinnym domu nie pozostawiały wątpliwości. Trzeba było natychmiast pomóc kobiecie i jej synowi.
Pracownicy Punktu natychmiast zaoferowali jej wsparcie psychologa i prawnika. Dzięki temu szybko udało się uzyskać zakaz zbliżania się jej męża do rodziny. Psychologiczne wsparcie natomiast sprawiło, że Anna odzyskała wiarę w to, iż może odbudować poczucie bezpieczeństwa dla siebie i syna.
Jednak mąż – agresor po pewnym czasie złamał zakaz zbliżania się. Kobieta znowu przeżyła traumę, ale dzięki szybkiej reakcji prawnika i działaniom policji mężczyzna trafił do aresztu.
Teraz Anna próbuje budować swoje życie na nowo, korzystając nadal z pomocy, którą otrzymuje w Punkcie. Będzie ją dostawać tak długo, jak będzie tego potrzebowała.
Wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości
Kompleksowa pomoc ofiarom przemocy możliwa jest dzięki Funduszowi Sprawiedliwości. W całej Polsce działa 349 punktów, w których można uzyskać bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Skuteczne wsparcie uzyskamy poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected].
Możliwy jest również kontakt do wybranego przez siebie ośrodka. W regionie radomskim funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Z kolei Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem działają w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą. Godziny pracy tych miejsc, ich adresy a także numery kontaktowe dostępne są na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy. Osobista wizyta w danej placówce możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia.
Oprac. Redakcja radomskie.info /dane personalne osób korzystających ze wsparcia Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione/.