Często mówi się, że dobro wraca, jednak niestety nie było tak w przypadku pani Joanny. Młoda mieszkanka jednej z podradomskich miejscowości okazała litość swojemu byłemu oprawcy, jednak przez swój szlachetny gest sama musiała szukać pomocy.
Joanna wraz z dwoma synami doświadczała przemocy od strony byłego męża. 28-letnia kobieta mimo agresywnej postawy byłego życiowego partnera okazała mu serce i pozwoliła mu ze sobą mieszkać po rozwodzie. Altruistyczna postawa Joanna podyktowany była faktem, że jej były mąż nie miał innego miejsca kwaterunku.
Niestety ludzkie odruchy i okazana litość wobec byłego męża nie zostały odpowiednio docenione. Niewdzięczny były partner 28-latki zaczął nadużywać alkoholu, przez co stawał się agresywny w stosunku do kobiety. Co gorsza świadkami gorszących scen byli synowie Joanny.
Kobieta postanowiła działać w trudnej życiowo sytuacji i zaczęła szukać wsparcia. 28-latka złożyła wniosek w Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Lipsku prosząc o wsparcie w postaci pomocy prawnej i psychologicznej. Dzięki zaangażowaniu policji musiał opuścić mieszkanie Joanny. Pomoc prawnika, którą otrzymała kobieta była cenna w trakcie procesu sądowego. Wsparcie psychologa pozwoliło 28-latce i jej dzieciom odzyskać spokój i wiarę w to, że mogą żyć bezpiecznie we trójkę. Wsparcie dla kobiety było szczególnie cenne, gdyż ze względu na sytuację materialną nie mogłaby sobie pozwolić na korzystanie z odpłatnej pomocy prawnej oraz psychologicznej.
Pomoc dla poszkodowanych przestępstwem
Każdy pokrzywdzony przestępstwem i jego najbliżsi lub świadek przestępstwa może uzyskać kompleksową pomoc z Funduszu Sprawiedliwości. W Polsce działa 349 punktów, w których można uzyskać bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną czy materialną. Wsparcie można otrzymać poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. W regionie radomskim funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem działają w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą. Można kontaktować się z wybranym przez siebie ośrodkiem lub odbyć w nim wizytę po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce. Godziny funkcjonowania tych miejsc, ich adresy a także numery kontaktowe dostępne są na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy.
Oprac. Redakcja radomskie.info (dane personalne osób korzystających ze wsparcia Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione).