Nietrzeźwy 51-latek groził swojej rodzinie i był agresywny. Okazało się, że był już karany. Sprawca przemocy najbliższe miesiące spędzi w areszcie.
Do kozienickiej policji kilka dni temu trafiło zgłoszenie z terenu powiatu. Chodziło o przemoc domową, jaką miał stosować nietrzeźwy mężczyzna wobec swojej rodziny. Gdy funkcjonariusze dotarli na miejsce, zastali awanturującego się 51-latka. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu, wszczynał awanturę, zachowywał się agresywnie wobec swojej rodziny. Do tego niszczył rzeczy i stosował groźby. Mundurowi zatrzymali go w miejscu zamieszkania chwilę po tym, jak po raz kolejny zaczął się awanturować.
– Zebrany przez śledczych materiał dowodowy oraz uprzednia karalność pozwoliła prokuratorowi na wniosek policji wystąpić do sądu o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztu – relacjonuje asp. Ilona Tarczyńska z kozienickiej komendy.
Sąd rejonowy w Kozienicach przychylił się do wniosku prokuratora. Domowy agresor najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Przemoc to przestępstwo! Zareaguj!
Policja przypomina, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem i nie może być tolerowana. Rzadko też bywa wydarzeniem incydentalnym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań – przemoc się powtórzy. Gdy wiesz, że popełniono przestępstwo lub podejrzewasz, że wobec kogoś stosowana jest przemoc, bo np. słyszysz świadczące o tym odgłosy albo zauważasz niepokojące sygnały, wezwij Policję (możesz to zrobić także anonimowo).
Każdy, kto jest pada ofiarą przemocy może zgłosić się po pomoc i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Ponadto funkcjonariusze apelują:
- nie pozwól, by członek rodziny znęcał się nad Tobą lub Twoimi dziećmi.
- gromadź dokumentację i wszelkie informacje, które pomogą Ci później udowodnić fakt popełnienia przestępstwa:
- w przypadku pobicia, uszkodzenia ciała, udaj się do lekarza (nawet pierwszego kontaktu) i poproś o zaświadczenie o stanie zdrowia i doznanych obrażeniach. Możesz także starać się o uzyskanie obdukcji u uprawnionego lekarza;
- nie ukrywaj tego, co dzieje się w Twoim domu przed rodziną, sąsiadami i bliskimi Ci osobami. To oni mogą pomóc, gdy będzie Ci groziło niebezpieczeństwo, bądź zeznawać w sądzie na Twoją korzyść.
Pomoc z Funduszu Sprawiedliwości
Jeżeli wobec Ciebie lub Twoich najbliższych popełniono przestępstwo, to w każdej chwili możesz otrzymać pomoc z Funduszu Sprawiedliwości. Każdy poszkodowany przez działanie niezgodne z prawem, a także jego najbliżsi i świadkowie, mogą uzyskać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości. W całej Polsce działa 365 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Pomoc najszybciej otrzymamy poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka.
W regionie radomskim funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem działają w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą. Informacje o godzinach funkcjonowania tych punktów, ich adresy a także numery kontaktowe dostępne są na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/. Osobista wizyta w ośrodku możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce.
Źródło: KPP Kozienice, funduszsprawiedliwosci.gov.pl.