Oszuści cały czas szukają równych sposobów, aby wyłudzić pieniądze. Tym razem ich ofiarą padł mieszkaniec powiatu kozienickiego, który zakupił węgiel.
O popularnych sposobach działań oszustów takich jak np. metodach na wnuczka, policjanta, wykorzystywaniu fałszywych linków przy transakcjach internetowych czy kodów płatności mobilnych jest głośno. Niestety do takich przypadków dochodzi niemal codziennie na terenie całej Polski.
Jak się okazuje przestępcy czasem wykorzystują najprostsze środki, aby wyłudzić pieniądze. Dotyczy to sytuacji, w których dochodzi do płatności za towar, który później finalnie nie dochodzi do zamawiającego. Kilka dni temu, w taki sposób, został oszukany mieszkaniec powiatu kozienickiego. Mężczyzna zgłosił się na policję. Poinformował, ze przy wykorzystaniu strony internetowej zamówił dwie tony węgla wraz z dostawą. Przed tą czynnością skontaktował się, przy użyciu podanego w Internecie numeru telefonu, z firmą realizującą transakcję. Zamawiającego zapewniono, że dostawa trwa, a towar w ciągu tygodnia trafi we wskazane miejsce. Niestety po pewnym czasie kontakt z firmą się urwał, a ogłoszenie i instytucja sprzedająca węgiel zniknęły z sieci.
– „Trwający sezon grzewczy oraz chęć zakupu węgla na zimę to kolejna okazje dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań – zamieszczają w Internecie oferty węgla od nieistniejących firm, pobierają zaliczki i nie wywiązują się z umowy” – ostrzega podkom. Ilona Tarczyńska kozienickiej policji.
Oszustwa przy zakupie „czarnego złota” nie są zjawiskiem nowym, dochodziło do nich już w poprzednich latach. Mają zróżnicowane formy, przykładowo w zeszłym roku w Zawierciu odnotowano przypadek pomalowanych kamieni i gruzów, które sprzedano mieszkance tego miasta jako węgiel.
Policja przypomina jak zminimalizować ryzyko tego typu przestępstw. Przede wszystkim należy nabywać towar od zaufanych i sprawdzonych sprzedawców, takie podmioty należy również weryfikować, przez sprawdzenie poprawności danych firmy, a także zapoznanie się z komentarzami na jej temat. Jak to często bywa, naszą czujność powinno wzbudzić podejrzanie niska cena opału. Warto również mieć na uwadze, że przestępcy wykorzystując tzw. phishing mogą tworzyć strony internetowe łudząco podobne do znanych nam witryn. Należy również unikać wpłat przed otrzymaniem towaru, zdecydowanie bezpieczniejszą opcją jest uiszczanie opłaty przy odbiorze. Otrzymując produkt należy go również sprawdzić, gdyż jak wyżej wspomniano, przestępcy mogą nam przekazać produkty imitujące opał, które są później bezużyteczne.
Jeśli jesteś ofiarą oszustwa lub innego przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego. Radomski Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3. Kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Listę ośrodków znajdziesz TUTAJ.