Spektakularną metamorfozę – z dbałością o historyczne detale – przeszedł budynek dworca Zajezierze w gminie Sieciechów. Już otwarto go dla podróżnych.
Budynek dworcowy w Zajezierzu k. Dęblina powstał w 1921 roku i jest obiektem zabytkowym. Został zrewitalizowany i dostosowany do współczesnych oczekiwań pasażerów.
Jak podkreśla spółka PKP PLK, gruntowna modernizacja przebiegła z z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i z użyciem najnowszych materiałów stosowanych w budownictwie, pozwalających na minimalizowanie kosztów eksploatacji i maksymalizację efektywności wykorzystania obiektu.
„Ze względu na wartości architektoniczno-historyczne budynku ingerencja w strukturę zewnętrzną obiektu była ograniczona. Polegała ona na renowacji oraz odtworzeniu pierwotnego wyglądu dworca, zwłaszcza dachu i detali architektonicznych. W czasie prac budowlanych wykonano rozbiórkę wtórnego wiatrołapu, zlikwidowano lukarny (element architektoniczny doświetlający poddasze), odtworzone zostały także zwieńczenia środkowego ryzalitu wraz z pokryciem. Na pozostałej połaci dachu odtworzono lukarny z półokrągłymi oknami oraz wszystkie iglice, łącznie z kominowymi” – informuje PKP PLK.
Wyremontowane zostało także wnętrze dworcowego budynku. Teraz na piętrze mieści się przestrzeń obsługi pasażerów z ogrzewaną poczekalnią, toaletami i strefą przygotowania najmłodszych. Staną tu także automaty z napojami i przekąskami. Piętro drugie pozostaje nieużytkowe, a na parterze jest zaplecze techniczne.
– Dzięki zakończonej inwestycji zabytkowy dworzec w Zajezierzu stał się nie tylko wizytówką tej miejscowości, ale przede wszystkim obiektem nowoczesnym, komfortowym i przyjaznym środowisku. Jestem przekonany, że będzie on doskonale służyć mieszkańcom i wszystkim, którzy udadzą się z niego w podróż koleją – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Dworzec Zajezierze k. Dęblina został dostosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyeliminowano bariery architektoniczne takie jak wąskie progi czy przejścia. Na dworcu znalazły się również takie udogodnienia, jak tablice z mapami dotykowymi, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych czy wyświetlacze o godzinach kursowania pociągów.
Uporządkowano także tereny wokół dworca: jest nowa droga wjazdowa, miejsce do parkowania dla osób niepełnosprawnych i miejsce służące do krótkiego postoju, a także: wiata rowerowa wraz ze stojakami dla jednośladów, ławki i kosze na śmieci i tablica multisensoryczna z planem dworca, znajdującą się przy wejściu głównym do budynku.
Przebudowa kosztowała 8,82 mln zł. Została wykonana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.
Zdjęcia Dworca Zajezierze można obejrzeć w naszej galerii – wystarczy kliknąć w zdjęcie główne nad artykułem.
Źródło: pkp.pl, Foto: PKP S.A.