Sukces policjantów z “Archiwum X” Komedy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Rozwiązano sprawę podwójnego zabójstwa sprzed lat w gminie Nowe Miasto nad Pilicą.
Sprawa związana ze zbrodnią w powiecie grójeckim ma długą historię. Jej początkiem jest dzień 27 lipca 1994 r, kiedy to do Komisariatu Policji w Nowym Mieście wpłynęło zgłoszenie, iż na polu w Wierzchach znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn w wieku 36 i 47 lat. Pokryte krwią ciała leżały na rżysku. Ofiary były skrępowane, a ponadto na zwłokach widoczne były rany postrzałowe. Na miejscu zbrodni dokonano szeregu czynności, m.in. zebrano ślady i użyto psa tropiącego. Świadkowie zdarzenia wskazali, że w pobliżu zbrodni widziano mężczyzn mogących posługiwać się językiem rosyjskim. Sporządzony portrety pamięciowe osób podejrzanych o zbrodnię.
Śledztwo utknęło w martwym punkcie
Prokurator Rejonowy w Grójcu wszczął śledztwo w sprawie podwójnego zabójstwa. W wyniku przeprowadzenia oględzin zwłok obu rolników, które odbyło się Zakładzie Medycyny Sądowej ówczesnej Akademii Medycznej w Warszawie ustalono, że mężczyźni zginęli od strzałów z broni palnej, oddanych z bliskiej odległości. Nadzór nad śledztwem przejął Prokurator Wojewódzki w Radomiu. Jako prawdopodobny motyw zabójstwa wskazano zemstę za niezatrudnienie mordercy do prac polowych przez jedną z ofiar. Pomimo dużego zaangażowania policji i prokuratury nie udało się ustalić sprawców zbrodni. W sprawę włączono nawet Interpol. Rok później śledztwo umorzono. Pomimo tego faktu o sprawie cały czas pamiętano. Dlatego też Prokuratura Okręgowa w Radomiu w 2011 r. zwróciła się o pomoc prawną do prokuratur Białorusi, Armenii i Izraela. Ustalono, że w tych państwach mogą przebywać osoby podejrzewane o związek z zabójstwem. Niestety również i te działania nie przyniosły przełomu.
Do sprawy wkraczają policjanci z “Archiwum X”
Po latach w sprawę włączyli się policjanci z mazowieckiego “Archiwum X”, działający w strukturach Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego. Warto w tym kontekście podkreślić, że ta elitarna formacja składa się z najlepszych i niezwykle doświadczonych policjantów, a także z pracowników policji i byłych funkcjonariuszy. Zadaniem policjantów z “Archiwum X” jest analiza spraw wiele lat wcześniej umorzonych, które mają w obecnych czasach szanse na rozwiązanie przy zastosowaniu najnowszych technik badawczych. Jednostka skrupulatnie przenalizowała akta umorzonego postępowania. W wyniku przeprowadzonych czynności śledczy wpadli na trop 53-letniego obywatela Ukrainy. Dalsze działania policjantów i prokuratorów sprawiły, że mężczyźnie przedstawiono zarzut zabójstwa. Za ten czyn grozi mu dożywocie. Mężczyznę aresztowano tymczasowo na trzy miesiące.
O efektach pracy policjantów “Archiwum X” często głośno jest w mediach. W ostatnich dniach nastąpił przełom w sprawie innej zbrodni, również sprzed 26 lat, ale dokonanej tym razem w Wielkopolsce. W dniu 3 kwietnia 1994 r. znaleziono zwłoki 20-letniej Zyty Michalskiej z Mikuszewa w lesie niedaleko domu. Kilka dni temu policjanci z poznańskiego Archiwum X postanowili przekazać prokuraturze informacje o osobie, która z dużym prawdopodobieństwem mogła mieć związek ze sprawą. Po analizie materiału dowodowego zatrzymano 52-letniego mężczyznę, któremu przedstawiono zarzut zabójstwa.
Źródło: mazowiecka.policja.gov.pl, policja.pl