Społeczna współpraca dzielnicowego gminy Pniewy, mieszkańców rejonu, a także wsparcie samorządu, przyczyniło się do likwidacji dzikiego wysypiska śmieci.
Nielegalne składowisko śmieci zlokalizowano dzięki aktywnej postawie obywatelskiej. Mieszkańcy Daszewa poinformowali Urząd Gminy w Pniewach o fakcie porzucenia gabarytowych śmieci. Po tej informacji młodszy aspirant Piotr Tomczak mógł wskazać sprawcę spośród osób wytypowanych przez sekretarza gminy Pniewy. Okazało się, że śmieci podrzucił mieszkaniec Wyszkowa. Warto w tym kontekście podkreślić, że Wyszków to miejscowość oddalona kilkadziesiąt kilometrów od Daszewa. Mężczyzna otrzymał mandat, a dodatkowo musiał posprzątać wyrzucone wcześniej przez siebie śmieci.
Niestety, opisane wyżej zdarzenie, jest kolejnym przypadkiem odkrycia dzikiego wysypiska śmieci w powiecie grójeckim. Od września 2019 r. jest to już ósme składowisko, które udało się zlikwidować w tym regionie. Mając na uwadze ograniczenie tego typu nielegalnych wydarzeń w przyszłości policjanci przypominają o istnieniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. KMZB to interaktywne narzędzie obejmujące swoim zasięgiem całą Polskę. Instytucja ta ułatwia mieszkańcom kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Dzięki narzędziu obywatele mogą łatwo i anonimowo zgłosić sytuacje w swoim otoczeniu, które uważają za niebezpieczne. W tym kontekście dobrym przykładem jest powiadomienie o dzikim wysypisku śmieci. Warto dodać, że z aplikacji można skorzystać pod adresem: KMZB.
Źródło: gov.pl, mazowiecka.policja.gov.pl