Odsłonięto je w Belsku Dużym. Przedstawia profesora Eberharda Makosza twórcę nowoczesnego polskiego sadownictwa, który przyczynił się do rozwoju sadów karłowych m,in na terenie lokalnej gminy.
Makosz (ur. 23 marca 1932 – zm. 29 maja 2018) był absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i profesorem nauk rolniczych.
Pracował w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej oraz Związku Spółdzielni Ogrodniczych w Nowym Sączu. Jako nauczyciel akademicki związany z Akademią Rolniczą w Lublinie, gdzie organizował Katedrę Nasiennictwa i Szkółkarstwa Ogrodniczego oraz kierował Katedrą Ekonomiki Ogrodnictwa. Zatrudniony był także w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Ogrodnictwa.
W pracy naukowej specjalizował się w zagadnieniach z zakresu ekonomiki ogrodnictwa i rolnictwa, sadownictwie i szkółkarstwie. Publikował prace naukowe poświęcone nowoczesnym technologiom w polskim rolnictwie.
Autor ponad 600. artykułów, głównie z zakresu ekonomiki sadownictwa, w tym 55. oryginalnych prac naukowych, 6. książek i 10. broszur o tematyce sadowniczej i szkółkarskiej, 53. doniesień naukowych i 480. tekstów popularnonaukowych. Promotor 40. prac magisterskich oraz 8. przewodów doktorskich. Organizator wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji, a także seminariów i sympozjów sadowniczych i szkółkarskich, około 1000 szkoleń dla sadowników, 30 wyjazdów szkoleniowych sadowników i szkółkarzy polskich do różnych krajów świata m.in. USA, Indii, Japonii, Iranu, Kanady, Chin, Brazylii.
Pochowany na cmentarzu w Brzeznej koło Nowego Sącza.
(TO-RT)
Źródło: belskduzy.pl