Powstała nowoczesna stacja meteorologiczna na terenie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi.
Projekt budowy powstał we współpracy z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Jej instalację zapewniły fundusze pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego z inicjatywy starosty grójeckiego Krzysztofa Ambroziaka.
Oprócz funkcji pomiarowej ma służyć jako pomoc dydaktyczna dla uczniów CKZiU, kształcących się w zawodach technik ogrodnik i technik architektury krajobrazu. Są to profesje ściśle powiązane z obserwacją warunków klimatycznych. Znajomość wiedzy teoretycznej z tego zakresu oraz jej wykorzystania w praktyce, może istotnie wpłynąć na końcowy efekt pracy właścicieli sadów, ogrodów, bądź projektantów krajobrazu. Możliwość przewidzenia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych wpływa bowiem na redukcję negatywnych skutków ich występowania. Dotyczy to zwłaszcza sadownictwa i warzywnictwa, które to uprawy są szczególnie narażone na aurę. Zabiegi profilaktyczne wykonane w odpowiednim terminie często decydują o ich powodzeniu. Analiza zmian pogodowych podczas okresu wegetacji ma również niebagatelny wpływ na zabiegi ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Uczniowie i słuchacze nabywają umiejętności wykorzystywania wyników pomiarów również do tego celu.
Stacja wyposażona jest w nowoczesne przyrządy do pomiaru: temperatury i wilgotności powietrza, nasłonecznienia, opadów atmosferycznych, temperatury przygruntowej i gruntu, kierunku i prędkości wiatru oraz zwilżenia liści. Stacja jest bezobsługowa, zasilana z dwóch źródeł energii odnawialnej: panelu słonecznego i mini wiatrowni.
Obiekt służy również okolicznym ogrodnikom i rolnikom. Dotychczas najbliżej położone stacje były w Kozienicach i w Warszawie. Jednak wyniki pomiarów tam dokonywanych nie spełniały swojej roli na terenach rolniczych w największym sadzie Europy. Istotnym elementem pracy producentów owoców i warzyw jest możliwość bieżącej analizy lokalnych czynników klimatycznych. Usytuowanie stacji w Nowej Wsi daje rzetelny obraz przebiegu warunków pogodowych w okolicy i pozwala na dostosowanie działań produkcyjnych w rolnictwie. Obserwacja czynników klimatycznych stanowi niezbędny element osiągnięcia wysokich plonów, a planowanie zabiegów pielęgnacyjnych zależy w dużej mierze od meteorologii.
(TO-RT)
Źródło: grojec.pl