Funkcjonariusze Państwowej Straży Leśnej w Grójcu wraz z dzielnicowymi z Grójca prowadzą działania w celu ograniczenia nielegalnego pozyskiwania gałęzi drzew iglastych.
Co roku, przed Świętami Bożego Narodzenia, w polskich lasach nielegalnie pozyskiwany jest stroisz jodłowy. W związku z powyższym faktem policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Grójcu wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej Nadleśnictwa Grójec w ramach działań prewencyjnych prowadzą akcję „STROISZ”.
Ochrona stroiszu
Niestety złodzieje stroiszu niszczą głównie młode jodły, często pozbawiając je wszystkich gałązek. Takie drzewo w najlepszym wypadku wróci do dawnego stanu po kilku sezonach, jednak często obumiera. Funkcjonariusze monitorują tereny, gdzie może dochodzić do takich nielegalnych działań. Korzystając z okazji, służby również będą obserwować miejsca, w których w przeszłości zgłaszano narzędzia kłusownicze, a także sprawdzać pojazdy i osoby poruszające się po lesie.
Ponadto strażnicy i policjanci sprawdzają punkty sprzedaży stroiszu pod kątem posiadania dokumentów potwierdzających legalność pochodzenia oferowanego towaru. Sprawcy ujęci na gorącym uczynku mogą być ukarani. Mandat za kradzież stroiszu wynosi do 500 zł, a sprawa może być także skierowana do sądu. Podobne przepisy stosuje się również do nielegalnego wyrębu czy karczowania innych części drzew np. pniaków.
Choinki nie zawsze pochodzą z legalnych źródeł
Policjanci dodatkowo przypominają, że w okresie świątecznym sprzedawane naturalne choinki nie zawsze pochodzą z legalnego źródła. Sprzedawcy takich drzew muszą się liczyć z konsekwencjami. Odpowiedzialność zależna jest od wartości choinki – nielegalne pozyskanie drzewa o wartości do 500 zł regulowana jest przez kodeks wykroczeń, powyżej tej kwoty przez kodeks karny, co oczywiście wiąże się z poważniejszymi sankcjami. Kodeks wykroczeń nakazuje również w przypadku ww. wykroczenia nawiązkę, a dodatkowo, jeśli drzewo nie zostało odebrane, obowiązek zapłaty jego równowartości. Mandat w takich okoliczności wystawiany jest na podstawie wniosku o ukaranie do sądu. Zakup choinki z kradzieży lub przywłaszczenia może skutkować pociągnięciem sprawcy do odpowiedzialności za tzw. paserstwo.
Należy zaznaczyć, że większość nadleśnictw na terenie poszczególnych powiatów wskazuje miejsca sprzedaży choinek z Lasów Państwowych pochodzących z legalnych źródeł.
Źródło: mazowiecka.policja.gov.pl