Zaskoczeni usłyszaną informacją, ufni wobec rodziny, przerażeni, że – jeśli nie zadziałają – stanie się coś złego…W jednej chwili tracą oszczędności swojego życia. Nie musi tak być, jeśli wcześniej będą mieli informacje o czyhających na nich zagrożeniach.
Kampania społeczna, prowadzona przez Komendę Powiatową Policji w Białobrzegach wśród seniorów, ma na celu ostrzeżenie ich przed oszustami. To prawdziwa zmora. Niemal codziennie słyszymy i czytamy doniesienia o kolejnych ofiarach przestępstw „na wnuczka”, na policjanta” czy „na wypadek”. Wszystkie mają jeden wspólny mianownik: utrata oszczędności, których nigdy nie odzyskają i najprawdopodobniej nigdy już nie odłożą takich kwot ze swoich emerytur.
Uwierzyła „policjantowi”
Jedną z takich osób jest mieszkanka powiatu białobrzeskiego. Kobieta w ubiegłym roku odebrała telefon. Rozmówca powiedział, że jest policjantem i prowadzi działania operacyjne. Oświadczył, że posiada informacje, iż pieniądze, które zgromadziła na koncie są zagrożone. W związku z tym musi je natychmiast przelać na inne, bezpieczne konta. Seniorkę tak bardzo przestraszyła ta informacja, że poszła do banku i zwiększyła limit transferu przelewów, po czym przelała swoje środki na wskazane przez „policjanta” konta.
To, że coś jest nie tak, uzmysłowiła sobie dopiero wówczas, gdy oszust zerwał z nią kontakt. Wtedy przyszła do białobrzeskiej komendy z pytaniem, czy tutejsi funkcjonariusze zabezpieczyli jej pieniądze w niebagatelnej kwocie 138 tysięcy złotych.
– Oczywiście wtedy wyszło na jaw, że policjanci nie prowadzili żadnych działań w sprawie tej pani, ani też nie prosili o przelanie pieniędzy. Tak kobieta dowiedziała się, że straciła oszczędności swojego życia i padła ofiarą przestępstwa – mówi nam mł. asp. Ewa Kozyra z białobrzeskiej policji.
Ta sprawa nadal jest otwarta. Śledczy robią wszystko, aby ustalić sprawców, ale do tej pory jeszcze im się to nie udało.
W trosce o seniorów
W kampanii „Świadomy, czujny, bezpieczny” chodzi o to, aby seniorzy mieli odpowiednią wiedzę i informacje, że taki telefon w każdej chwili mogą odebrać także oni. To ważne, aby mówić naszym bliskim, że podobne sytuacje niestety się zdarzają. Wytłumaczyć sposoby działania oszustów, pokazać film, opowiedzieć o najczęściej stosowanych metodach i o tym, co zrobić, gdy dostaną taki telefon.
– W ramach prowadzonej kampanii organizujemy spotkania profilaktyczne, mające na celu uświadamianie czyhających na seniorów zagrożeń. Odbywają się one dwa lub trzy razy w miesiącu, głównie w Domach Seniora czy Kołach Gospodyń Wiejskich. Wówczas przedstawiamy przykłady tego rodzaju przestępstw i najczęściej stosowane przez oszustów metody. Nasi seniorzy są bardzo zainteresowani tym tematem, chętnie słuchają i żywo dyskutują – opowiada mł. asp. Ewa Kozyra.
Jak podkreśla policjantka, bywa także, że uczestnicy spotkań są zaskoczeni niektórymi informacjami. Niektóre sposoby są im znane, a o innych słyszą po raz pierwszy. Wszyscy natomiast chętnie dowiadują się, jak się zachować w takiej sytuacji.
– Jeśli odbierzemy telefon od osoby, której nie znamy i zostaniemy przez nią poproszeni o przekazanie pieniędzy czy przelanie środków na inne konta, możemy być pewni, że to próba oszustwa. Policjanci czy pracownicy banku nigdy nie proszą o takie czynności. Należy takie połączenie natychmiast przerwać. Jeśli rzekoma sprawa dotyczy informacji o wypadku czy innym zdarzeniu losowym, a rozmówca prosi o spakowanie i przekazanie oszczędności – najlepiej rozłączyć się i skontaktować od razu z osobą najbliższą. Opisać jej całą sytuację, potwierdzić czy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy – apeluje mł. asp. Ewa Kozyra.
Specjalnie przygotowany w ramach kampanii film dokładnie obrazuje jedną z metod działania oszustów:
Dodajmy, że kampania Policji Mazowieckiej „Świadomy, czujny, bezpieczny” jest prowadzona nie tylko na terenie powiatu białobrzeskiego, ale także przez komendy z całego regionu radomskiego.
Szczegóły, metody działania i porady – jak się nie dać oszukać – znajdują się na stronach komend powiatowych oraz tutaj (link).
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, rodziną ofiary lub świadkiem, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego. Radomski Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3. Kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Listę ośrodków znajdziesz tutaj (link).