Białobrzescy policjanci ostrzegają przed nową sposobem działania przestępców. Oszustwo na BLIK-a to coraz popularniejszy sposób na wyłudzenie pieniędzy.
Metoda „na BLIK-a„ polega na pokonywaniu zabezpieczeń i uzyskaniu dostępu do komunikatorów internetowych. Za pośrednictwem komunikatorów, oszuści wysyłają ze skradzionego konta do znajomych osoby prośby o wygenerowanie i podanie kodu BLIK. Najczęściej tłumaczą to potrzebą zrealizowania przelewu bądź dokonania jakieś opłaty i chwilowym brakiem dostępu do środków zgromadzonych na swoim koncie.
Policjanci kolejny raz apelują, że tego typu wiadomości to próba oszustwa. Przestępcy mogą w ten sposób wyłudzić od nas pieniądze także podczas dokonywania zakupów internetowych za pośrednictwem popularnych aplikacji. Jeśli ktoś jest uczciwym sprzedawcą to zgodzi się na zapłatę za towar za pobraniem.
Policja przypomina, że nie wolno podawać żadnych kodów czy haseł do swoich kont, nie tylko bankowych ale także internetowych, a więc do e-maila czy mediów społecznościowych.
W przypadku otrzymania prośby o pożyczkę nie należy działać pochopnie. W takim przypadku trzeba sprawdzić najpierw czy osoba która do nas pisze lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje pomocy. Powinniśmy więc do niej zadzwonić i potwierdzić jej prośbę. Zadbajmy również o prawidłowe zabezpieczenie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.
Jeśli jesteś ofiarą oszustwa lub innego przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego. Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu znajduje się na ul. Mireckiego 3/3. Kontakt z placówką jest możliwy pod numerem telefonu: 530 851 852. Więcej informacji na temat wsparcia oferowanego w regionie radomskim (link).
Źródło: mazowiecka.policja.gov.pl/wbr/ radomskie.info









