Zabieramy Państwa w podróż w przeszłość. Prezentowane przez nas fotografie i pocztówki przedstawiają, jak wyglądał Radom w pierwszych trzech dekadach XX stulecia. W drugiej połowie XIX i na początku XX wieku miasto należało do najprężniej i najdynamiczniej rozwijających się ośrodków na ziemiach polskich.
W 1867 r. Radom był jednym z pierwszych miast Królestwa Polskiego, w którym powstała kanalizacja. Hala targowa wzniesiona w 1898 r. według projektu Augusta Załuskiego była najnowocześniejszym budynkiem tego typu na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego.
Pierwsza elektrownia na ziemiach polskich
To właśnie w Radomiu, a nie w Warszawie, na początku XX wieku wybudowano pierwszą elektrownię w „Kongresówce”. Obecnie mieści się tam siedziba Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.
Zbudowano w tamtych czasach gmachy użyteczności publicznej – m.in. neogotycki budynek Kasy Pożyczkowej Przemysłowców Radomskich, neorenesansową Resursę, gdzie mieścił się Teatr Rozmaitości, zakłady przemysłowe. Katedrę w stylu neogotyckim według projektu wybitnego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego wzniesiono w latach 1894–1911.
W latach 20. XX w. powstaje w polskim stylu narodowym, zwanym też renesansem polskim, osiedle Planty zaprojektowane przez architekta Stefana Szyllera.
Pieszy szlak turystyczny
Z czasów międzywojennych pochodzi modernistyczny gmach Powiatowego Związku Samorządowego i zabudowa przemysłowa m.in. Fabryki Broni, Polskiego Monopolu Tytoniowego, Polskiej Spółki Obuwia „Bata”.
Te i wiele innych miejskich atrakcji można podziwiać spacerując pieszym szlaku turystycznym „Zabytki Radomia”. Przedstawia on najważniejsze obiekty historyczne miasta od czasów wczesnośredniowiecznych po współczesność.
WAWS
Źródło:
1. Marcin Olifirowicz i inni, Radom, Wydawnictwo Instytutu Technologii Eksploatacji – PIB, Radom 2007
2. Jerzy Sekulski, Encyklopedia Radomia, Wydawnictwo Naukowe Instytutu Technologii Eksploatacji – PIB, Radom 2012.
Źródło zdjęć: polona.pl