Wirusy z tej grupy są jednym z najczęstszych zabójców dzieci do piątego roku życia na całym świecie. O włączenie szczepień przeciw rotawirusom do polskiego Programu Szczepień Ochronnych (PSO) wnioskowali od kilku lat lekarze z całego kraju.
Ministerstwo Zdrowia dodało właśnie do obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych nową szczepionkę. Chodzi o bezpłatne szczepienia przeciw rotawirusom dla dzieci. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. Szczepienia będą realizowane trzy – dawkową szczepionką o nazwie RotaTeq.
Zakażenie rotawirusami
Zakazić chorobą można się bardzo łatwo. Następuje drogą fekalno-oralną lub pośrednio przez przedmioty. Po przedostaniu się do organizmu, wirusy uszkadzają nabłonek kosmków jelitowych, wywołując stan zapalny żołądka i jelit. Okres wylęgania infekcji rotawirusowej wynosi 12-96 godzin. Zachorowania dotyczą najczęściej dzieci od 4. do 24. miesiąca życia. Biegunki wywołane chorobą najciężej przebiegają u dzieci poniżej 6. miesiąca życia, ponieważ ich organizm ulega szybko odwodnieniu. U dorosłych przebieg infekcji jest zwykle bezobjawowy.
Groźna choroba
Rotawirusy to najczęstszy powód ostrych biegunek zakaźnych u dzieci do 5 roku życia. Mogą one być bardzo groźne dla maluchów. Praktycznie wszystkie dzieci są narażone na zarażenie rotawirusem i przechodzą go raz, a niektóre nawet wielokrotnie. Choroba wywołana wirusem jest jednak bardzo groźna. Najmłodsze dzieci mogą się szybko odwodnić i umrzeć, jeśli na czas nie otrzymają odpowiedniej opieki szpitalnej.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie rocznie rotawirusy zabijają około 520 tysięcy dzieci. W Europie dochodzi do 3 milionów zachorowań, a w skali globalnej do 111 milionów. W Polsce statystyki są równie przerażające. Każdego roku rejestrowanych jest od 20 do 50 tysięcy zachorowań, a dotyczy to w większości przypadków hospitalizowanych. Niezarejestrowanych przypadków może być około 4 razy więcej.
Ochrona przed ostrymi objawami
Portal szczepienia.info, prowadzony przez Ministerstwo Zdrowia informuje, że szczepionki przeciw rotawirusom zawierają żywe, osłabione wirusy. „Szczepienie nie chroni zbyt skutecznie przed infekcją, tak samo jak przechorowanie nie chroni przed ponowną infekcją. Rolą szczepionki jest natomiast ochrona przed ciężką biegunką wymagającą hospitalizacji. Z tej roli szczepionka wywiązuje się znakomicie – chroni 85-98% szczepionych dzieci przed hospitalizacją z powodu biegunki rotawirusowej.” – podaje portal.
Bezpłatne szczepionki będą podawane doustnie w całym kraju w poradniach POZ i oddziałach neonatologicznych. Pierwszą dawkę dziecko otrzyma po ukończeniu 6 tygodnia życia. Kolejne dawki powinny zostać podane przed ukończeniem 22 tygodnia życia, jednak z zachowaniem odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami, nie krótszymi, niż 4 tygodnie. Tylko w wyjątkowych sytuacjach ostatnia dawka szczepionki może być podana nie później, niż przed ukończeniem 32 tygodnia życia. Dla dzieci urodzonych w 2020 r. szczepienie jest zalecane, tj. nieobowiązkowe, gdzie koszt szczepienia ponosi rodzic.
Jakie są objawy RVGE (Rotavirus Gastroenteritis) – nieżytu żołądkowo-jelitowego, wywołanego zakażeniami rotawirusowymi u dzieci?
-
gorączka – do 40 stopni Celcjusza,
- wymioty – często obfite,
- biegunka – częsta, wodnista, żółtozielone stolce, zwykle bez krwi i śluzu,
- brak łaknienia,
- odwodnienie.
Źródło: szczepienia.info, gov.pl