W piątek została oddana do użytku pierwsza w mieście i powiecie jadłodzielnia – miejsce, w którym każdy może zostawić produkty spożywcze lub wziąć to, czego akurat potrzebuje.
Inicjatorami jadłodzielni w Lipsku są lokalni społecznicy z nieformalnej grupy „Projekt 27-300”. Swoista „szafa” z wbudowaną lodówką i półkami stanęła w centrum miasteczka, przy ul. Zwoleńskiej. Miejsca na swoim parkingu użyczył Urząd Miasta i Gminy.
– Jakiś czas temu pomyślałem, co zrobić, by z lodówki nie wyrzucać tyle jedzenia? A wyrzucaliśmy sporo, nie ukrywam. W tym samym czasie “Widzialna Ręka – Radom” szykowała się, by postawić pierwszą jadłodzielnię w Radomiu. Pomysł był prosty – spróbujemy też w Lipsku – napisał w mediach społecznościowych Mateusz Środa, społecznik z Lipska.
Już działa!
O pomyśle pisaliśmy już na naszym portalu (link). Od tego czasu trwały systematyczne przygotowania do uruchomienia punktu.
– Postawiliśmy na jakość, zajęło to trochę więcej czasu, ale warto było! Dziesiątki osób i firm pomagały przy projekcie, co cieszy jeszcze bardziej, bo wiemy, ze mamy wśród nas dobre serducha! – podkreśla Mateusz Środa, główny inicjator jadłodzielni.
Jadłodzielnia jest ogólnodostępna. Oznacza to, że każdy może przyjść i zostawić tam produkty spożywcze, ale też wszyscy mogą je stamtąd zabrać. Ważne tylko, aby darczyńcy stosowali się do regulaminu (można się z nim zapoznać powyżej – w naszej galerii). Rzeczy wymagające chłodzenia, jak produkty mleczne czy wędliny zostawiamy w części z lodówką. Produkty suche – na półkach.
Dla wszystkich
Organizatorzy dziękują firmom i osobom, które dotychczas wsparły projekt. Wiele osób prywatnych poświęciło swój czas, aby m.in. pomóc w przygotowaniu jadłodzielni czy ustawieniu jej na parkingu UMiG. Pojawiły się również kolejne osoby i lokalne przedsiębiorstwa, które zadeklarowały dostarczanie produktów do jadłodzielni.
– Masz za dużo – możesz włożyć, potrzebujesz – poczęstuj się! Jadłodzielnia jest dla wszystkich – niezależnie od zasobności portfela, czy statusu społecznego – przekonuje Środa.
Społecznicy zapraszają do uzupełniania i korzystania z jadłodzielni. Przypominają też o najważniejszej zasadzie, jaką jest: jak dbamy – tak mamy. Proszą, aby pamiętać, że nowo powstałe miejsce to „nasze wspólne dobro” i należy o nie dbać. Dodatkowo całemu projektowi przyświeca motto „działamy z pozytywną energią”, które jest doskonałym podsumowaniem akcji lipskiej grupy „Projekt 27-300”.
Każdy może pomóc włączając się w działalność społeczników. Wystarczy skontaktować się z nimi za pomocą mediów społecznościowych (link poniżej). Grupa “Projekt 27-300” jest to oddolna inicjatywa społeczna ludzi o dobrym sercu, która ma na celu realną i widzialną pomoc wszystkim, którzy jej potrzebują na terenie Lipska.
Źródło: Projekt 27-300 / Facebook