Aby powalczyć w tym roku o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP, Koła muszą przygotować się z dziedziny „Regionalne zwyczaje oraz obrzędy ślubne i religijne.”
Konkurs organizowany jest przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zainicjowany przez Małżonkę Prezydenta RP – Agatę Kornhauser-Dudę, został objęty Jej Honorowym Patronatem.
Cenna działalność Kół
– Przez ostatnie pięc lat wielokrotnie spotykałam się z Kołami Gospodyń Wiejskich (…). Jestem pod ogromnym wrażeniem woli działania i energii wszystkich pań. (…). Koła są miejscem spotkań, wzajemnej pomocy i powstawania wspólnotowych więzi. Pielęgnują panie lokalne tradycje i zwyczaje. Przekazują z pokolenia na pokolenie swoją unikalną wiedzę i doświadczenie. Kultywują i upowszechniają panie zapomniane techniki rzemieślnicze i artystyczne, ale tworzą także nowe pozytywne wzorce i podejmują ambitne wyzwania. Dlatego chciałabym serdecznie zaprosić do udziału w konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich (…) – mówi Agata Kornhauser-Duda.
Ważne cele
Celem konkursu jest ukazanie wielopłaszczyznowej działalności Kół na gruncie społecznym, kulturalnym i edukacyjnym. Chodzi również o prezentację i promocję ich aktywności w obszarach:
- „działań prospołecznych, które spajają i aktywizują lokalne społeczności oraz wpływają na rozwój przedsiębiorczości kobiet,
- kultywowania, popularyzowania i utrwalania najbardziej wartościowych kulturowych tradycji regionalnych, m.in. folkloru, tradycji kulinarnych oraz działalności rękodzielniczej,
- przekazywania zainteresowania twórczością ludową kolejnym pokoleniom oraz wychowania młodzieży w duchu poszanowania tradycyjnych wartości.”
Weselne tradycje
Konkurs składa się z dwóch etapów: wojewódzkiego oraz ogólnopolskiego. W jego ramach wyłonione zostaną najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich, które przyczyniają się na co dzień do budowania lokalnych więzi i rozwoju tożsamości regionalnej.
Tegorocznym wyzwaniem w Konkursie są: „Regionalne zwyczaje oraz obrzędy ślubne i religijne.” Trzeba będzie więc przygotować tradycyjny weselny stół, uwzględniając lokalne rękodzieło oraz specjały kuchni danego regionu. Należy także, w formie wizualnej, przesłać inscenizację słowno – muzyczną o obrzędach weselnych, charakterystycznych dla danego regionu. Wszystkie szczegóły znajdują się w regulaminie konkursu, który można pobrać ze strony prezydent.pl (link). Tam także znajduje się karta zgłoszenia. W razie pytań organizatorzy zapraszają do kontaktu poprzez adres e-mail: [email protected]. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 23 marca.
Ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie nagród nastąpi we wrześniu 2021 roku, podczas Dożynek Prezydenckich w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Źródło: KPRP, youtube.com