Każda gmina utworzyła biuro spisowe i to tam – do 9 lutego – trwa nabór na rachmistrzów. Pod nadzorem komisarza spisowego przeprowadzą oni spis powszechny w 2021 roku.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku będzie trwał od 1 kwietnia. Początkowo spis był planowany na 3 miesiące, ale GUS chce wydłużyć ten czas do 6 miesięcy.
Od 1 do 9 lutego odbywa się nabór na rachmistrzów. Proces rekrutacji jest przeprowadzany w każdej gminie, a więc formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronach internetowych urzędów. Wszyscy chętni mogą aplikować przez internet, a wymogi w każdym przypadku są takie same – narzucone ustawą.
Jakie warunki należy spełnić, aby zostać rachmistrzem?
Kandydat musi mieć ukończone 18 lat, mieć nieposzlakowaną opinię, być niekarany i posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Rekruci odbędą zdalne szkolenie i zdadzą egzamin. W ten sposób każda z gmin wyłoni grupę rachmistrzów.
Każdy z nich otrzyma narzędzia do pracy zdalnej i specjalnie przygotowany identyfikator. Wynagrodzenie rachmistrza to 7 zł (brutto) za wywiad bezpośredni i 4 zł za wywiad telefoniczny.
Rachmistrzowie spisowi tym razem będą mieli mniej pracy, niż przy poprzednim spisie, 10 lat temu. Wszystko dlatego, że większa część będzie odbywać się online, w tzw. samospisie, przez specjalne formularze na stronie spis.gov.pl. Jednakże w wielu przypadkach te dane będzie trzeba weryfikować. Do tego rachmistrz będzie musiał dotrzeć na terenie swojej gminy do osób, które nie mają dostępu do internetu czy komputera.
Każdy, kto chce zostać rachmistrzem, powinien jak najszybciej sprawdzić ogłoszenia o rekrutacji na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy, właściwego dla swojego miejsca zamieszkania. Zamieścić je powinni gminni komisarze spisowi. Jeżeli takich informacji tam nie ma, warto zatelefonować.
Tutaj można zobaczyć przykładowe ogłoszenie o naborze: z urzędu w Pionkach – link oraz z Iłży – link.
Źródło: spis.gov.pl , str.int. urzędów.