Radomska kapela w tym roku świętuje 35. lecie działalności scenicznej. Z tej okazji fani zafundowali zespołowi… gwiazdę w słynnej Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu.
Początki zespołu sięgają 1982 roku, gdy pochodzący z Białobrzegów gitarzysta Kuba Płucisz postanowił stworzyć kapelę rockową. Nazwę „Ira” zaczerpnął z łaciny, a oznacza ona nic innego, jak gniew. Przez pięć kolejnych lat jednak grupy o tej nazwie rozpadały się. Dopiero w 1987 r. Płucisz zaproponował współpracę Arturowi Gadowskiemu, spotkanemu podczas jednej z radomskich imprez plenerowych. Wokalista kilka tygodni później zgodził się zostać pierwszym głosem kompletującej się wówczas od nowa Iry.
Jeden z pierwszych dużych występów muzycy mieli właśnie na opolskiej scenie. Na 25. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej, w koncercie „Debiuty” w 1988 r., wykonali utwór „Zostań tu”. Gadowski został wówczas uhonorowany nagrodą za najlepszy debiut.
Pierwszą płytę pt. „Ira” zespół wydał w 1989 r. Od tego momentu muzycy nagrali dwanaście płyt studyjnych. Choć skład zespołu na przestrzeli lat zmieniał się, IRA zdobyła ogromną popularność. Ich utwory stawały się przebojami, o czym świadczą wielomilionowe odsłony teledysków na YouTube i tłumy na koncertach. Radomska legenda muzyczna setki razy wystąpiła w kraju i zagranicą i zyskała sobie wielkie grono wiernych fanów.
To właśnie z ich inicjatywy 18 czerwca 2022 roku odsłonięto w Opolu gwiazdę zespołu IRA. W uroczystości z udziałem fanów wzięli udział muzycy obecnie tworzący zespół, ale także jego założyciel – Kuba Płucisz.
Film z odsłonięcia gwiazdy radomskiej kapeli w opolskiej Alei Gwiazd Polskiej Piosenki zarejestrowany został przez członków oficjalnego fan klubu „Iromaniacy”:
Warto dodać, że na Alei Gwiazd Polskiej Piosenki od 2004 r. wmurowano już kilkadziesiąt gwiazd honorujących polskich artystów. Są wśród nich m.in. Kora, Marek Grechuta, Myslovitz, Lady Punk, Ewa Bem czy Grzegorz Ciechowski.
Źródło: internet, YouTube
Fot. Prt screen / YouTube