10 czerwca, w czwartek, będzie miało miejsce jedno z najważniejszych zjawisk astronomicznych tego roku – zaćmienie słońca. To widok, który ostatnio można było oglądać sześć lat temu.
W regionie radomskim ten niezwykły spektakl – pieścieniowe zaćmienie słońca – będzie można obejrzeć około południa.
“W centralnej Polsce zjawisko rozpoczyna się ok. 11:48, maksimum przypada na 12:49, a koniec zaćmienia następuje ok. 13:52. Faza maksymalna zależy od naszego położenia. Im dalej na pn-zach. Polski, tym lepiej. W Świnoujściu Księżyc zakryje 16% tarczy Słońca, w Bydgoszczy i Toruniu ok. 13%, w Warszawie 10%, w Krakowie już tylko 6%, a w Bieszczadach zaledwie 4%. Tak czy inaczej – warto przygotować się do obserwacji.” – podpowiada urania.edu.pl
Niesamowite zjawisko
Specjaliści podkreślają, że “zaćmienie słońca” to wbrew nazwie wcale nie jest zaćmienie.
“Z definicji astronomicznej do zaćmienia dochodzi wtedy, kiedy jedno ciało niebieskie rzuca cień na inne ciało niebieskie. Taka sytuacja ma miejsce podczas zaćmienia Księżyca, albo zaćmień któregoś z naturalnych satelitów Jowisza, Saturna lub Urana. Z definicji tej wynika, że podczas zaćmienia Słońca, to Słońce powinno się schować w jakimś cieniu, ale taka sytuacja w Układzie Słonecznym nie jest możliwa Czym więc tak naprawdę jest zaćmienie Słońca? Jest zakryciem.(…)” – informuje radomska Astrobaza.
Zaćmienie w Astrobazie!