„Gdzie ostatecznie zaczynają się powszechne prawa człowieka? W małych miejscach, blisko domu – tak blisko i tak małych, że nie widać ich na żadnej mapie świata.” Eleonor Roosevelt.
10 grudnia obchodzimy rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 r. W tym roku mija 72 lata od tej historycznej daty. Deklaracją inspirowane są najważniejsze traktaty dotyczące naszych praw i wolności. Jest też uznawana na całym świecie za swoisty fundament wszelkich aktów prawnych. Na pamiątkę jej uchwalenia Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło w 1950 r. międzynarodowe święto: Dzień Praw Człowieka.
Wolność, równość i godność
Pierwszy artykuł deklaracji stanowi: “Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swoich praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa”. Cały dokument opiera się na założeniu, że podstawowe prawa i wolności ludzkie są przynależne i niezbywalne. W 30. artykułach określono prawa jednostki w dziedzinach: cywilnej, politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej, ujednolicając m.in. prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego, do swobodnego poruszania się i wyboru miejsca zamieszkania, do pracy, nauki, wolności wyznania, wolności słowa i stowarzyszania się.
W 1950 roku ogromny wkład w powstanie Deklaracji miała Eleanor Roosevelt, która jako przewodnicząca Komisji Praw Człowieka ONZ, była siłą napędową w jej tworzeniu. Mówiła wówczas: „Gdzie ostatecznie zaczynają się powszechne prawa człowieka? W małych miejscach, blisko domu – tak blisko i tak małych, że nie widać ich na żadnej mapie świata. […] Jeśli te prawa nie mają tam znaczenia, nigdzie nie mają znaczenia. Bez skoordynowanych działań obywatelskich blisko domu, na próżno będziemy szukać postępu w większym świecie.”
Fundusz z pomocą dla pokrzywdzonych
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka jest także okazją do przypomnienia, że według Deklaracji (całość dostępna tutaj), każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swojej osoby. Nie wolno nikogo torturować, karać, traktować w sposób okrutny, nieludzki czy poniżający. Warto wiedzieć, gdzie w razie problemów zwrócić się o pomoc.
Każda osoba będącą ofiarą przemocy i przestępstwa, a także jej najbliżsi i świadkowie, mogą uzyskać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości. W całej Polsce działa 370 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Pomoc najszybciej otrzymamy poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka. Najbliższy punkt pomocy znajdziesz tutaj: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.
Źródła: mazowiecka.policja.gov.pl , rpo.gov.pl , funduszsprawiedliwości.gov.pl