W centralnej części osiedla XV-lecia rozbudowywano odcinki trzech ulic.
Roboty przy fragmentach ulic gen. Józefa Bema, gen. Jakuba Jasińskiego i gen. Józefa Sowińskiego na osiedlu XV-lecia trwały do świąteczno-noworocznej przerwy. Dobra pogoda sprawiła, że prace nie były wstrzymywane.
Rozbudowa odcinków tych ulic rozpoczęła się we wrześniu 2020 r. Po trzech miesiącach prac ich zaawansowanie przekroczyło 50 procent. I tak w przypadku nowych jezdni z asfaltu zrealizowano 55 procent robót, a w odniesieniu do miejsc postojowych przy ulicy o nawierzchni z tzw. geokraty – 56 procent. Więcej, bo już 65 procent zaplanowanych prac zrealizowano na miejscach postojowych z kostki betonowej, natomiast 80 procent przy podbudowie. Aż 90 procent wynosi zaawansowanie prac elektrycznych. Jeśli pogoda pozwoli, to wykonawca wróci do prac w tym miesiącu. Roboty potrwają maksymalnie do lipca 2021 r. Na odcinkach ul. Sowińskiego i Jasińskiego większość prac wykonano i ponownie dopuszczono je do ruchu. Dzięki temu piesi mogą już chodzić po nowych ulicach, a mieszkańcy pobliskich bloków parkować samochody w nowych zatokach. Obecnie prace koncentrują się na ulicach Bema i na obszarze obok pawilonu handlowo-usługowego. Wartość inwestycji wynosi 2,65 mln zł, wykonawcą jest firma Zbig-Bet z Radomia.
Głównym motywem prowadzonych prac na osiedlu XV-lecia był brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych i garażowych dla mieszkańców. Na budowanym w latach 60. XX wieku osiedlu nikt nie przewidział takiej ilości pojazdów w przyszłości. Wraz ze wzrostem liczby samochodów, na osiedlu trzeba było wprowadzić ruch jednokierunkowy na odcinkach niektórych ulic. Wszystko po to, aby zapewnić miejsca parkingowe dla pojazdów, co jak jednak pokazuje przykład krętej ulicy Swoińskiego, i tak było utrudnione.
Źródło: mzdik.pl









