Małżeństwo kobiety przerodziło się w koszmar, którego uczestnikami stały się małe dzieci. Gdyby nie jej decyzja o ucieczce od oprawcy i zgłoszeniu się po pomoc, nie wiadomo, jak potoczyłyby się jej losy.
Katarzyna ma za sobą bardzo trudne lata. Od dłuższego czasu znęcał się nad nią zarówno psychiczne, jak i fizycznie jej mąż. Niemal 40-letnia kobieta mieszkała z nim i z dwójką dzieci we wspólnym domu w jednej z podradomskich miejscowości. Kilkuletni chłopcy niejednokrotnie byli świadkami domowych awantur.
Mąż Katarzyny nadużywał nieustannie alkoholu. Będąc pod jego wpływem często wszczynał awantury. Przy kłótniach dochodziło do zastraszania kobiety, poniżania jej, a nawet aktów agresji w postaci rękoczynów. Katarzyna czuła, że jest prześladowana, a do tego w domu cierpią jej dzieci.
W końcu zdobyła się na odwagę i uciekła z synami przed mężem do swoich rodziców. Postanowiła również zgłosić się do Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. To był krok milowy w jej życiu. Otrzymała tu kompleksową pomoc – prawną, psychologiczną i materialną.
Dzięki konsultacji z prawnikiem Katarzyna dowiedziała się jakie ma prawa i jak dalej będzie przebiegać sprawa ze złożeniem zawiadomienia o stosowaniu wobec niej przemocy przez męża. W toku postępowania oprawca otrzymał już wydany przez sąd nakaz opuszczenia domu oraz trzymiesięczny zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej. Dalsze postępowanie wobec niego nadal jest prowadzone.
Kobieta wróciła już wraz z synami do swojego domu. Dzięki wsparciu psychologa, którego opieką została objęta ona i jej dzieci, stara się wrócić do normalnego życia. Otrzymuje również niezbędną pomoc materialną w postaci paczek żywnościowych i artykułów chemicznych.
Pomoc dla osób pokrzywdzonych przestępstwem
Jeżeli wobec Ciebie lub Twoich najbliższych popełniono przestępstwo, to w każdej chwili możesz otrzymać pomoc z Funduszu Sprawiedliwości. Każdy poszkodowany przez działanie niezgodne z prawem, a także jego najbliżsi i świadkowie, mogą uzyskać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości.
W całej Polsce działa 365 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Pomoc najszybciej otrzymamy poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka.
W regionie radomskim funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem działają w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą. Informacje o godzinach funkcjonowania tych punktów, ich adresy a także numery kontaktowe dostępne są na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/. Do ośrodka można udać się na wizytę wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce.
Oprac. Redakcja Radomskie.info /dane personalne osób korzystających ze wsparcia Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym zostały zmienione/