W poniedziałek, 8 marca, mija 100 dni od wejścia w życie ustawy antyprzemocowej. Przepisy przygotowane w zeszłym roku w Ministerstwie Sprawiedliwości, służą przede wszystkim kobietom, gdyż to one są głównie ofiarami przemocy domowej.
Warto podkreślić, że aż 80 % ofiar przemocy domowej stanowią kobiety.
– „Na przestrzeni ostatnich lat kobiety w Polsce skarżyły się, że nie uzyskiwały właściwej pomocy ze strony państwa. Były same wobec oprawców używających przemocy fizycznej. Dzięki ustawie, którą przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości są dużo lepiej chronione” – powiedział na poniedziałkowym briefingu prasowym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Minister podkreślił, że w działaniach na rzecz zwalczania przemocy wobec kobiet resort sprawiedliwości nie stawia na puste słowa i medialne wystąpienia, ale na działania, które przynoszą rzeczywiste efekty.
– „Realnie pomagamy kobietom, które znajdują się w opresji. Nie wprowadzamy ideologii, lecz skuteczne rozwiązania” – mówił minister.
– „100 dni to dobry moment na podsumowanie tego, co dotychczas udało się nam osiągnąć. W Ministerstwie Sprawiedliwości na bieżąco monitorujemy stosowanie ustawy antyprzemocowej i pracujemy nad tym, by wszystkie ofiary przemocy domowej uzyskały pomoc w jak najszerszym zakresie” – dodał wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który przedstawił rezultaty obowiązywania ustawy.
Nowe przepisy już przynoszą realne skutki
O tym jak działa ustawa świadczy historia jednej z wielu kobiet, których życie zmieniło się po wejściu w życie nowych przepisów. Pani Anita jest matką dwójki dzieci. Jej mąż zaczął nadużywać alkoholu i stał się agresywny wobec rodziny. Kobieta uciekała z dziećmi z domu, czekając, aż pijany mąż zaśnie i uspokoi się. Dopiero wtedy mogła wrócić do domu.
30 listopada 2020 r. weszła w życie ustawa antyprzemocowa, a w grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia, mąż pani Anity ponownie wywołał awanturę. Tym razem jednak kobieta z dziećmi nie musiała uciekać z mieszkania. To oprawca musiał je natychmiast opuścić. W myśl nowych przepisów interweniujący policjanci wydali też wobec mężczyzny zakaz zbliżania się do żony i dzieci.
Pani Anita złożyła następnie w sądzie wniosek o przedłużenie zakazu i zgłosiła się do lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, gdzie udzielono jej wsparcia – prawnego i materialnego. Prawnik przygotował m.in. bezpłatnie pozew o alimenty wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń.
Wymierne efekty ustawy antyprzemocowej
W okresie obowiązywania ustawy antyprzemocowej funkcjonariusze policji i Żandarmerii Wojskowej skutecznie izolują oprawców od ich ofiar. Wydali oni prawie 800 nakazów opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazów zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. 96,6 proc. z nich dotyczyło przemocy stosowanej przez mężczyzn, a tylko 3,4 proc. przez kobiety.
Prawie 800 domowych oprawców skutecznie odizolowano od swoich ofiar. 564 otrzymało nakaz opuszczenia mieszkania wraz z zakazem zbliżania się do niego, w 128 przypadkach wydano sam zakaz zbliżania się do mieszkania, natomiast w 84 – sam nakaz jego opuszczenia.
Dzięki nowej ustawie wszystkie zgłoszenia dotyczące przemocy są traktowane przez policję jako pilne. Średni czas oczekiwania na przyjazd patrolu mieści się w granicach 7-15 minut. Po około godzinie winny przemocy opuszcza mieszkanie.
Szkolenia z realizacji ustawy
Warto dodać, ze przed wejściem w życie ustawy antyprzemocowej, Ministerstwo Sprawiedliwości zadbało o specjalne szkolenia dla służb, by nowe przepisy były prawidłowo stosowane. We współpracy z Komendą Główną Policji oraz Komendą Główną Żandarmerii Wojskowej przeszkolonych zostało 28 421 policjantów i 1100 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadziło także ogólnopolskie szkolenie dla 559 osób pierwszego kontaktu działających w ramach Sieci Pomocy Pokrzywdzonym, finansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Łącznie szkolenia objęły więc ponad 30 tys. osób.
Pomoc z Funduszu Sprawiedliwości
Istotnym elementem systemu pomocy ofiarom pomocy domowej są działania Funduszu Sprawiedliwości. Dzięki nowym przepisom pokrzywdzeni przestali się bać oprawców, gdyż wiedzą że mogą liczyć na fachową pomoc. W ciągu 100 dni obowiązywania ustawy antyprzemocowej do ośrodków Funduszu zgłosiło się 2198 nowych osób w związku z przemocą w rodzinie. Łącznie w tym czasie ośrodki Funduszu udzieliły wsparcia ponad 11 500 osobom poszkodowanym przemocą domową.
W ramach Funduszu Sprawiedliwości pomoc najszybciej można otrzymać poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka. W regionie radomskim funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem działają w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą.
Mapa z punktami pomocy dostępna jest na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/. Osobista wizyta w ośrodku możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce.
Źródło: gov.pl/web/sprawiedliwosc, radomskie.info