Statystyki policyjne są bezlitosne. W ubiegłym roku liczba osób w Polsce, co do których zaszło podejrzenie, że są dotknięte przemocą, to 85 575. W ciągu ostatnich tygodni policja wydała 440 natychmiastowych nakazów opuszczenia mieszkania dla sprawców przemocy domowej.
Osoba, która jest narażona na jakąkolwiek formę przemocy ze strony domowników, może w każdej chwili zwrócić się o pomoc. Najtrudniej zrobić pierwszy krok i odważyć się opowiedzieć komukolwiek o swojej sytuacji – o tym najczęściej mówią psycholodzy pracujący z osobami dotkniętymi przemocą.
40 proc. z nas zna ofiary przemocy
Z raportów policyjnych i spraw sądowych w Polsce wynika, że ofiarami przemocy najczęściej są kobiety i dzieci. Z badań CBOS przeprowadzonych w 2000 roku natomiast wiemy, że 40 proc. ankietowanych zna kobiety, które doświadczyły przemocy domowej, a 19 proc. padło jej ofiarami. 32 proc. kobiet rozwiedzionych przyznało, że znęcanie się fizyczne było jedną z przyczyn rozwodu.
Ośrodki wsparcia i specjaliści biją na alarm. Wszystkie badania przeprowadzone ostatnio w kraju i za granicą dowodzą, że liczba osób dotkniętych przemocą zwiększyła się w czasie trwającej pandemii. Pamiętajmy, aby nie pozostawać obojętnym na krzydę innych osób i zgłosić sytuację do odpowiednich instytucji czy organów ścigania. Niekiedy tylko w ten sposób uda się uniknąć tragedii, a nierzadko – zmienić czyjeś życie. Ważne jest także, aby sprawcy znęcania się nie pozostawali bezkarni. Każda przemoc w świetle prawa to przestępstwo i nie powinno być społecznie akceptowane.
Z danych z ubiegłego roku wynika, że 72 tysiące 601 osób wypełniło formularz „Niebieska Karta”, z czego 59 701 to formularze wszczynające procedurę pomocy wyjścia z przemocy w rodzinie i ukarania jej sprawców. Policja zanotowała też liczbę osób, co do których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie. Było ich 73 228, w tym 66 198 to mężczyźni.
440 policyjnych nakazów
Fundusz Sprawiedliwości pomaga ofiarom przemocy. Dzięki ustawie antyprzemocowej wprowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, możliwa jest szybka i realna pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
Od wejścia w życie ustawy antyprzemocowej w listopadzie ubiegłego roku, policja wydała 380 nakazów opuszczenia mieszkania, połączonych z zakazem zbliżania się. Wydano również 100 samych zakazów zbiżania się. To daje nam liczbę 440 interwencji policyjnych, zakończonych wszęciem procedury antyprzemocowej, zaledwie w ciągu 10 tygodni.
Uzyskaj pomoc z Funduszu Sprawiedliwości!
Wszyscy poszkodowani przemocą i przestępstwem, a także osoby im najbliższe i świadkowie, mogą uzyskać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości. W całej Polsce działa 365 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Pomoc najszybciej otrzymamy poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka. Najbliższy punkt pomocy znajdziesz tutaj: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/. Osobista wizyta w ośrodku możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce.
Źródło: Dane policyjne, internet.
Oprac. Redakcja Radomskie.info