Dorosły syn – alkoholik, będący na utrzymaniu matki, od lat stosuje wobec niej przemoc fizyczną i psychiczną. Wyroki za znęcanie się i nakaz eksmisji nie zmieniły dramatycznej sytuacji kobiety.
Hanna ma prawie 60 lat. Wraz dorosłym synem Adamem mieszka w małej miejscowości pod Radomiem. Ostatnie lata były dla niej prawdziwym koszmarem. 35-latek jest alkoholikiem i od długiego czasu znęca się nad matką fizycznie i psychicznie.
Adam nigdy się nie usamodzielnił. Choć jest dorosły, nie ma pracy, nie dokłada się do rachunków, nie łoży na utrzymanie domu – wszystkie koszty pokrywa jego matka. Dodatkowo często nadużywa alkoholu, a wówczas wszczyna awantury domowe podczas których ubliża Hannie, pluje w twarz, szarpie, popycha, grozi pozbawieniem życia. Agresja przybrała też formę przemocy fizycznej. Adam złamał matce kość udową.
Pomimo dwóch wyroków skazujących Adama z art. 207 kodeksu karnego (znęcanie się) i nakazu eksmisji, syn nadal mieszka z matką i wciąż stosuje wobec niej przemoc fizyczną i psychiczną.
Hanna zgłosiła się do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu z prośbą o pomoc w tej dramatycznej sytuacji.
– Poszkodowana otrzymała w Ośrodku pomoc prawną w postaci sporządzenia pozwu o eksmisję, zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, wniosku o zastosowanie środków zapobiegawczych. Beneficjentka otrzymała również pomoc materialną w postaci dopłat do zobowiązań czynszowych, opłacenia faktur za leki – informują pracownicy Ośrodka.
Hanna żyje nadzieją, że dzięki pomocy pracowników Ośrodka uda jej się odzyskać spokój. Nadal korzysta z tej kompleksowej pomocy w oczekiwaniu na orzeczenia i decyzje sądów.
Zgłoś się po pomoc
W regionie radomskim każda ofiara przestępstwa może w ramach Funduszu Sprawiedliwości otrzymać szybką i bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną i materialną. Wsparcie adresowane jest także do świadków, najbliższych osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz obywateli Ukrainy, którzy ucierpieli w związku z trwającą w ich kraju wojną.
Pomoc można uzyskać w Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Instytucja ta znajduje się na ulicy Mireckiego 3/3, kontakt z nią możliwy jest pod numerem telefonu 530 851 852. Ponadto z ośrodkiem tym związanych jest sześć lokalnych punktów pomocy zlokalizowanych w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu.
Chcąc otrzymać wsparcie należy w pierwszej kolejności skontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub poprzez adres e-mail: [email protected]. Infolinia jest dostępna całodobowo, w tym w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Można również kontaktować się telefonicznie z wybranym przez siebie ośrodkiem. Osobista wizyta w danej placówce możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce. Ze względu na zagrożenie koronawirusem, mogą nastąpić zmiany w godzinach otwarcia miejsc świadczenia pomocy. Pełna lista ośrodków pomocy dostępna jest tutaj (link).
Od 2019 r. do pierwszej połowy 2021 r. w ośrodkach oraz telefonicznie udzielono pomocy ponad 120 tysiącom osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstw, ich świadkom oraz najbliższym.
Źródło: radomskie.info, www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl