Mieszkanka regionu radomskiego doświadczyła okrutnej przemocy ze strony męża. Teraz, dzięki kompleksowemu wsparciu, jakie otrzymała, jej sytuacja życiowa zmieniła się diametralnie.
Justyny od lat tkwiła w przemocowym związku. Jej mąż znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. Aktom przemocy nie było końca. Mężczyzna wszczynał awantury, znieważał Justynę, groził pozbawieniem życia i zdrowia, naruszał jej cielesną nietykalność choćby przez popychanie i bicie. Wreszcie zdesperowana kobieta odważyła się na ucieczkę od męża i podjęcie kroków prawnych.
W ten sposób trafiła też do jednego z lokalnych punktów Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Tu otrzymała kompleksowe wsparcie w swojej sprawie.
Jak podkreślają pracownicy Punktu, ich pomoc dotyczyła kwestii prawnych. Justyna dowiedziała się m.in. – dzięki konsultacji z ekspertem – o swoich prawach i obowiązkach w postępowaniu karnym. Prawnik pomógł beneficjentce w uwolnieniu się od męża – sprawcy przemocy. Przede wszystkim, dzięki sporządzeniu pisma dotyczącego wniosku o przedłużenie środków zapobiegawczych, mężczyzna dostał zakaz zbliżania się i nakaz eksmisji. Za stosowanie przemocy kolejne dziesięć miesięcy spędzi on w więzieniu.
Ogromnie ważną dla kobiety pomoc otrzymuje ona w Ośrodku od psychologa. Jak podkreślają pracownicy Punktu – to nie jest jednorazowe spotkanie, ale długoterminowe wsparcie, które będzie trwało dotąd, dokąd Justyna będzie go potrzebowała.
– Pomoc psychologiczna udzielona pokrzywdzonej kobiecie pomaga jej w ponownym odzyskaniu poczucia własnej wartości i powrotu do równowagi psychicznej – tłumaczy nam pracownik lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
Istotną rolę w trudnym dla kobiety okresie odegrało również wsparcie materialne, które przybrało różne formy. Justyna dostała tu m.in. bony żywnościowe, które odciążyły jej budżet i pozwoliły na zaspokojenie podstawowych potrzeb żywieniowych. Dzięki temu nie musiała się martwić o produkty spożywcze i w miarę spokojnie prowadzić swoje gospodarstwo domowe.
Dodajmy, że wszelka pomoc, udzielana m.in. ofiarom przemocy domowej, jest kompleksowa i bezpłatna oraz całkowicie dopasowana do potrzeb pokrzywdzonego.
Pomoc pokrzywdzonym
Każda ofiara przemocy, a także innych przestępstw, może liczyć na bezpłatne, kompleksowe wsparcie w Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Uzyska tam m.in. pomoc prawną, materialną i pomoc psychologiczną.
Radomski Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3, kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Pomoc mogą otrzymać ofiary przestępstw, ich najbliżsi, świadkowie, a także pokrzywdzeni w wyniku zbrojnej agresji na Ukrainie.
W regionie radomskim funkcjonują ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu. W celu otrzymania pomocy można kontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub poprzez adres e-mail: [email protected]. Infolinia jest dostępna całodobowo, także w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Więcej szczegółowych informacji na temat wsparcia znajduje się m.in. w artykule poniżej:
Pełna lista wszystkich miejsc, w których można otrzymać pomoc dostępna jest TUTAJ (link).
(kk)
(Dane personalne osoby korzystającej ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione).