W Radomiu działało – prowadzone przez obywateli Ukrainy – biuro pośrednictwa pracy, które organizowało nielegalny pobyt na terenie Polski m.in. mieszkańcom Azji czy Afryki.
Agencje pośrednictwa pracy w Radomiu, Skierniewicach i Warszawie oferowały cudzoziemcom fikcyjne zatrudnienie na terenie Polski. W ten sposób wyłudzały zezwolenia na pracę i pobyt czasowy od wojewodów oraz pieniądze.
Do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej doszło w ubiegłym tygodniu przez Funkcjonariuszy Straży Granicznej z Grupy Zamiejscowej w Radomiu. Zatrzymano troje obywateli Ukrainy: 37-letnią kobietę oraz mężczyzn w wieku 49 i 36 lat. Tego dnia straż graniczna przeszukała także należące do podejrzanych siedziby agencji pośrednictwa pracy.
„W wyniku przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych oraz siedzib agencji pracy tymczasowej – ujawniono i zabezpieczono liczne dokumenty, pieczątki firmowe różnych instytucji, telefony, laptopy, karty sim, nośniki danych elektronicznych, które świadczą o przestępczej działalności grupy. Na miejscu funkcjonariusze zarekwirowali także gotówkę w kwocie 24 000 zł i 1 665 euro prawdopodobnie pochodzącą z nielegalnych transakcji” – informuje Nadwiślański Oddział Straży Granicznej.
Zatrzymanym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która w ramach fikcyjnego zatrudnienia na terenie naszego kraju, w latach 2017-2022 wyłudziła od Wojewody Mazowieckiego i Wojewody Łódzkiego aż 663 zezwoleń na pracę oraz pobyt czasowy w Polsce dla cudzoziemców pochodzących z różnych stron świata m.in. z Algierii, Angoli, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Chin, Konga, Etiopii, Filipin, Gruzji, Haiti, Indii, Indonezji, Iranu, Kazachstanu, Kosowa, Libanu, Maroka, Mongolii, Nepalu, Nigerii, Pakistanu, Senegalu, Sri Lanki, Tadżykistanu, Turcji, Uzbekistanu, Wietnamu, Wybrzeża Kości Słoniowej.
Wszystkie trzy osoby zostały przesłuchane w Prokuraturze Okręgowej w Radomiu. Przedstawiono im zarzuty: udział w zorganizowanej grupie przestępczej organizującej nielegalne przekraczanie granicy RP cudzoziemcom, ułatwianie im nielegalnego pobytu na terytorium naszego kraju na podstawie wyłudzonych zezwoleń na pracę i zezwoleń na pobyt czasowy. Teraz za popełnione przestępstwa obywatelom Ukrainy grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
Źródło/Foto: nadwislanski.strazgraniczna.pl